Надзорния съвет на НЗОК е коригирал изискванията за лечение на пациенти с хепатит С в извънболничната помощ. Това става ясно от стенограмата от заседанието на Надзора, проведено на 23 декември 2019 г.
„Облекчаваме достъпа на пациента. Да поясня. До момента, за да му се изпишат лекарствата, задължително се правеше биопсия. Целта на тази биопсия беше да се определи какъв тип е пациента и, ако попада в генотип 1 е подходящ за лечение с тези препарати, които са скъпите. Сега, тъй като компаниите пуснаха така наречените пангенотипни препарати и вече няма значение дали си тип 1 или 3, биопсията става безсмислена“, обяснява управителят на Касата д-р Дечо Дечев.
„За първи път индикация, насочена към един от резервоарите на хепатит, е контингентът, който лежи по затворите. Защото беше много голям проблем да се вземе от затвора пациентът, да се закара в клиниката, с охрана и т.н. И позволяваме, освен епикриза да има етапна епикриза, т.е. лекар, който отиде на място, установи с ехография, че пациентът има…. Плюс кръвта, която доказва, че има вирус на хепатита - да му се даде достъп до лечение“, допълва още той.
Д-р Дечев уточнява още, че се дава право на всички лаборатории, които се акредитират, да правят тези изследвания.
Надзорният съвет е направил и компенсаторни промени в бюджета на НЗОК 2019. Неусвоените средства в отделните направления – СИМП, МДД, дентална помощ са насочени за авансово плащане на болнична медицинска помощ. Постъпилите допълнителни приходи в края на годината пък са насочени за разплащане на задълженията към европейски каси. Увеличението за болнична помощ е с 3 016 942 лв. Намалението в СИМП (включително за комплексно диспансерно (амбулаторно) наблюдение) е 469 847 лв., в денталната помощ - 2 273 016 лв., а в Медико-диагностична дейност - 274 079 лв.
Целия прокол от заседанието може да видите тук.