Над 370 вече са липсващите лекарства у нас, недостигът им остава траен. Това заяви пред Zdrave.net председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки (АСА) Николай Костов.
По думите му списъкът на дефицитните лекарства, който се актуализира всяка седмица, варира в броя на медикаментите, но те не падат под 350 и дори се увеличават в последно време.
„Пациентите ни страдат от този траен дефицит основно на пулмикорт, вентолин за инхалиране, ампули менилпреднизолон и много търсените антикоагуланти“, обясни Николай Костов.
Той бе категоричен, че в момента няма рязък скок в цените на лекарствата, по-скоро повишението е доста умерено, независимо от високите цени на тока и горивата.
„Това се дължи на съществуващата регулация, както е известно за лекарствата без лекарско предписание тя е конкретно определена и не може да достигне до 40% - 50%, каквато е ситуацията в други сектори. Още по-строго регулирани са цените на лекарствата по рецепта, където има рефериране и пределни цени“, припомни той.
Николай Костов прогнозира, че фалити в сектора няма да има, затруднения ще изпитват единствено малки аптеки, които работят предимно с лекарства и няма да могат да компенсират с продажби на повече други видове медицински стоки, като например санитарно-хигиенни материали и козметика.
Председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки оцени като много положителна идеята на министър Асена Сербезова за въвеждане и у нас на фигурата „личен фармацевт“.
„Това е една добра идея, в много страни фармацевтите оказват услуги срещу заплащане от здравните каси. Те носят лична отговорност за съветите към клиентите, отделят им време, за да ги запознаят със специфична информация, като например как да приемат лекарствата си, какви комбинации са недопустими и опасни, какъв режим да спазват. Най-общо казано, това е една много полезна практика“, обобщи Николай Костов.
Сърбигъзова само се гледа в огледалото и се почесва...