"Терористите със сигурност не са нормални хора в смисъла на общоприетото, но категорично не всички са психично болни. В психологически аспект те имат проблеми в емоционалната сфера, в системата от нравствени ценности. Това са хора, които на първо място не зачитат човешкия живот като висша ценност. Това са хора психопати, с лоша личностова структура, с отклонения в характеровата сфера." Това каза пред БНТ д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски".
Тя подчерта, че не е правилно да се слага знак за равенството между психичните заболявания и агресията и тероризма, но трябва да се има предвид, че психично болните с тежка патология са с лабилна психика, което ги прави много лесни за подчиняване и могат да се превърнат в оръжие за недобронамерени цели. „Психически лабилният човек е лесно внушаем, манипулирием. У нас се приема много лесно, че терористът е психично болен. Казва се „избягала му е центровката“ и се спира с търсенето на причината за деянието“, каза тя.
„Преценката е индивидуална за всяко деяние. Това, че някой е диагностициран с психично заболяване, не означава, че деянията му всеки път могат да бъдат обяснявани с него“, допълни д-р Гълъбова.
„Чрез социалните мрежи всичко става достъпно, така че ако медиите се опитат да скрият нещо, дори и с най-добри намерения, ще бъдат обвинени в прикриване на факти. От друга страна непрекъснатото показване в медиите и в социалните мрежи на новини за терористични актове създава у хората чувство за катастрофичност, за неизбежност на лошото и това нагнетява напрежение и покачване на нивото на тревожност. Хората отказват да гледат телевизия, да четата сайтове, защото не искат да знаят какво става“, коментира тя.
Според нея не трябва да се показват кадри като тези с летящия камион, с жертви, покрити с чаршафи, и т.н., а да се наблегне на анализа защо това се случва.