Експертен съвет ще бъде създаден в рамките на предстоящата Национална програма за борба с туберкулозата, диагностика и лечение на вирусни хепатити към Министерството на здравеопазването. Това съобщи доц. Тонка Върлева, директор на дирекция “Промоция на здраве, превенция на болести и зависимости” в Министерството на здравеопазването, по време на форума „Къде е България по пътя на изпълнение на глобалните цели за елиминиране на хепатит B и С?“, който се проведе днес.
Програмата ще бъде внесена следващата седмица в Министерски съвет и се очаква да стартира веднага, след като бъде одобрена. „Ще се постараем да осигурим максимално ранна диагностика и бързо включване на терапия, следвайки международните стандарти и препоръките на нашите експерти“, каза доц. Върлева.
Председателят на сдружение „ХепАктив“ Силвана Лесидренска съобщи, че водят дело срещу НЗОК. "От 2016 г. водим дела срещу Здравната каса. Това е четвърто и касае лечението на хепатит С и налагането на определени ограничения от страна на Касата спрямо пациентите - налагането на задължителна чернодробна биопсия и задължителната хоспитализация, която в момента в условия на COVID е абсолютно неприложима. Очакваме до месец да излезе решението на ВАС по казуса“, каза тя.
„Когато се повдигнат въпросите за хепатита на местата, в чиито правомощия са да направят нужните нормативни промени, но без те да са задължени по европейски програми или от СЗО, не ни обръщат внимание, а ни гледат като някакви донкихотовци, които просто говорят едни хубави работи. В името на защитата на обществения интерес е нужно създаването на Експертен съвет по тези заболявания, където да се чуе действително мнението на обществеността, за да не се допускат такива изостанали неща и да бъдат премахвани. Ние няма да се откажем и ще се погрижим българските пациенти да получат най-доброто лечение, а българските програми да отговарят на световните“, каза проф. Красимир Антонов, председател на дружеството по гастроентерология.
„Улесненият достъп до лечение задължително е свързан с хоспитализация, която не е необходимо да е три дена, но е задължителна, защото иначе работата е на парче. Качеството на живот е много важно, което налага да излезем от инвазивните методи на диагностика. Шестмесечното проследяване по една клинична пътека и една процедура са напълни достатъчни“, коментира д-р Радин Цонев, началник на отделението по Гастроентерология в Acibadem City Clinic Болница Токуда.
„Приемането на Националната програма е ключово, за да се отпушат пътищата за получаване на лесен достъп до лечение и адресиране на ранимите групи“, каза представителят на СЗО-България доц. Михаил Околийски.
Очаквайте подробности от форума