Национална научна програма „Електронно здравеопазване в България“ бе одобрена на днешното заседание на Министерски съвет. Тя е една от единайсетте национални научни програми за периода 2018-2022 г., приети от Кабинета днес.
Програмите имат за цел да създадат условия за търсене и намиране на решения на актуални и значими обществени предизвикателства, свързани с екологични, технологични, културно-исторически, етични, здравни, икономически и др. въпроси и проблеми, както и със стимулирането на младите учени в страната, информират от правителствената пресслужба. Програмите са разработени съгласувано със секторните политики на редица министерства. Научните дейности са определени след постигнато съгласие между висшите училища и научните организации в България за съвместно изпълнение на заложените в програмите цели.
С изпълнението на програмите се постига преодоляване на фрагментацията в научноизследователската система, консолидиране на научноизследователския потенциал, споделено използване на изградена инфраструктура, концентрацията на финансови ресурси за решаване на важни за обществото проблеми и избягване на двойното финансиране, уточняват от там.
В рамките на отделните тематични програми се планират изследвания на климата, водните ресурси, бедствията, цифровите технологии, технологии за електронно здравеопазване, разработване и въвеждане на методология за изследване на дарената кръв, изследвания в областта на здравословните храни и биотехнологиите, изследвания за добиване на нисковъглеродна енергия за транспорта и бита и др.
Освен намиране на компетентни решения, програмите ще допринесат за: насърчаване реализацията на младите учени в организации, занимаващи се с научна дейност в страната; нарастване броя на учените в България; дългосрочна реинтеграция на научната диаспора в български научни и научно-образователни институции и повишаване на трансфера на знания, посочват още от МС.
Сред другите програми, които засягат здравния сектор, са Национална научна програма „Разработване на методология за въвеждане на NAT технология за диагностика на дарената кръв в трансфузионната система на Република България“, както и Национална научна програма „Здравословни храни за силна биоикономика и качество на живот“.
Разкошно!!! При все, че България е най-бързо развиващата се start-up среда респективно култура някои люде за пореден път загоровиха за e-Health без да влагат никакъв друг смисъл освен: да вземем и да си раздадем едни пари. В същото време, хората предлагат готови решения на 3 континента но тук, те са безмислени. Или може би, въпросните start-up предлагат но не дават нищо за лично облагодетелстване. Или може би, никой не иска да лъснат безумията и кражбите в така нареченито “здравеопазване”. Кой знае, може би някой хира ...