Петък, 27 Декември 2024
29
дек
5
 

Намаляват държавната издръжка за студентите в здравните специалности

Петък, 29 Декември 2017 | 14:06:00
5

Държавната издръжка на един студент от специалностите "Медицина", "Стоматология" и "Фармация" се намалява. Коефициентът за определянето й се намалява от 9,4 на 8,5 е записано в проект на Постановлението на Министерския съвет, с което се определят норма

Държавната издръжка на един студент от специалностите "Медицина", "Стоматология" и "Фармация" се намалява. Коефициентът за определянето й се намалява от 9,4 на 8,5 е записано в проект на Постановлението на Министерския съвет, с което се определят нормативите за издръжка на обучението за един студент по професионални направления. В същото време в проекта се залага увеличение на коефициентите за други специалности.

При сегашните коефициенти се формират излишъци на средства при финансирането на определени професионални направления като „Медицина“, „Стоматология“ и „Фармация“ и съществени дефицити на средства в определени области на висшето образование - педагогически, хуманитарни, технически и изкуства, се посочва в мотивите за проекта на образователния министър Красимир Вълчев.

В тях е разписано още, че сегашните нормативи за професионални направления „Медицина“, „Стоматология“ и „Фармация“ не изразяват себестойността на образователния процес на обучаващите се, а я надвишават значително.  Натрупването на огромни финансови ресурси само в една от областите на висше образование е показател за нецелесъобразно и неефективно разпределение на средства, което води до явен дисбаланс в системата, се посочва в мотивите. Отбеляза се и че тези държавни висши училища събират значителни такси за обучение, особено за платеното си обучение, което предоставят, както и че намаляването на нормативите за обучение по трите специалности в никакъв случай няма да доведе до липса на средства в нито един аспект на тяхната дейност.

Сред мотивите е уеднаквяване на образователната инфраструктура в страната с европейската практика по отношение на държавното финансиране. Цитира се и изследване на Националния център за информация и документация на тема „Модели на публично финансиране на висшето образование. Нова програма на Европейския съюз за развитие на висшето образование“ за финансирането на висшето образование в редица европейски държави. „Видно от него е голямата диференциация на финансиране, най-вече на база постигнати резултати в областта и стимулиране на иновациите. Различните области на висше образование също биват финансиране с различни коефициенти и тежести, като отношението между най- силно финансираните професионални направления и най-слабо финансираните е не по- голямо от 5 към 1“, пише в мотивите, като се отбелязва, че при сега действащите разпоредби на постановлението се наблюдава наличие на почти двойно по-големи диспропорции между отделните професионални направления, тъй като за професионални направления „Медицина“, Стоматология“ и „Фармация“ диференцираният норматив е в размер 9,40, докато при „Икономика“, „Администрация и управление“ и „Туризъм“ е 1,00.

 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
ycKP

паразити 30.12.2017 10:46:55

Плетора от началници, пишман-хабилитати, на всеки ъгъл, изсмукващи ФРЗ и несъответно участващи в общата работа, дори по-скоро пречещи. С премиални доплащания, по-големи от заплатите!

Доктореса 31.12.2017 14:16:52

++++++++ Проблемът е, че тези подготвят бъдещите лекари и отрано ги осакатяват професионално и морално.

125 29.12.2017 15:20:21

Странно решение при липсата на толкова лекари. Това, че един МУ събира такси за платеното обучение по медицина с какво допринася за финансовия дисбаланс. Това показва, че ръководството на съответния МУ добре управлява.

Доктореса 29.12.2017 15:38:22

Производството на медици не решава проблема. Харчат се пари за хора, които напускат. Решението е в заплащането след това- обучените макар и малко да остават и нови готово обучени някъде да идват тук. Добре платения медицински персонал ще излезе по- изгодно от инвестициите в подготовка на много медици, които напускат страната.

Гост 29.12.2017 14:58:28

Дайте и точните цифри,От 6514 лв год.на студентите медици се намалява на 5890.За 6 г около 35 хил лв.Значи един млад лекар,отивайки на запад с няколко заплати ще се издължи на държавата (не че и е длъжен) И пак ще стоите без доктори,другари тиквокомуняги!


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...