Българите, които вярват в ползата от ваксинирането, са намалели, става ясно от международно проучване, изготвено от британски, американски и белгийски учени в 149 държави. То показва, че като цяло европейците по-малко се доверяват на имунизация, което поставя под съмнение колко от тях ще приемат евентуална ваксина срещу коронавирус, информира "24 часа".
Смята се, че това се дължи на усилията на различни антиваксърски движения, които основно работят през интернет. В Африка и някои части на Азия, където глобалната мрежа не е достъпна толкова масово, процентът на доверието е далеч по-голям.
През 2015 г. у нас 35,42% са смятали, че ваксините са безопасни, докато миналата година вече са 29,79%. Броят на българите, които определят имунизациите като напълно вредни, пък се е увеличил от 3,35 на 3,87%. В Румъния обаче броят на одобряващите ваксините скача от 43 на 61 процента, а във Франция - от 9 на 30.
Като цяло Европа отстъпва в класацията по доверие към тях и няма нито една страна от ЕС, която да е в първата десетка. В нея са страни като Уганда, Бангладеш, Либерия, Индия, Сирия и Узбекистан, в които между 81 и 87% от гражданите смятат, че поставянето на ваксина е добро нещо. Според изследователите в тези държави през последните години е имало доста положителни примери за справяне с опасни болести чрез масово ваксиниране.
На другия полюс са страни като Япония, Русия, Албания, Китай и Турция, в които две трети от населението все още смята, че имунизирането крие рискове.