!
Неделя, 24 Ноември 2024
01
юли
 

НПО: Пациенти с ХИВ остават без лекарство, МЗ: Осигурили сме го, предстои нов търг

Сряда, 01 Юли 2020 | 17:12:47 Невена Попова


От днес остават без важно лекарство над 200 пациенти с ХИВ, които се проследяват и лекуват в най-голямото у нас Отделение за придобита имунна недостатъчност в столичната СБАЛИПБ „Проф. Иван Киров”. За това алармират от Националната пациентс

От днес остават без важно лекарство над 200 пациенти с ХИВ, които се проследяват и лекуват в най-голямото у нас Отделение за придобита имунна недостатъчност в столичната СБАЛИПБ „Проф. Иван Киров”. За това алармират от Националната пациентска организация. Оттам уточняват, че става въпрос за медикамента Долутегравир, който е от ключово значение за лечението на тези болни.

„Това е факт след два частично провалени търга за лекарства за ХИВ на Министерство на здравеопазването. Сагата започва на 20.12.2019 г., следват две прекратявания на позицията за конкретния медикамент и така се стига до ситуацията, в която се поставя под риск терапията на немалка част пациенти с ХИВ.

Това не е първият случай, в който заради административни пречки се компрометира лечението на ХИВ-позитивни у нас. За съжаление, пациентската общност е силно стигматизирана и поради спецификата на заболяването не може да заяви публично трудностите, които среща, както и да декларира публично проблемите с недостига на лекарства. Така създадената ситуация за пореден път показва колко рискови са ходовете на Министерство на здравеопазването по отношение на обществените поръчки за осигуряване на лекарствата за ХИВ“, се казва в писмото.

Според НПО липсата на механизъм за реакция в ситуации на криза като тази означава, че снабдяването с медикаменти е поставено под въпрос при всеки възникнал подобен при я провеждането на търг.

„За съжаление, създаденият оперативен резерв от медикаменти със средства от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария, не се поддържа“, коментират още от пациентската организация. Оттам изразяват мнение, че единствената алтернатива до обявяването на нова обществена поръчка за медикамента е да се закупят опаковки от Министерство на здравеопазването или всеки център за ХИВ на стойност до 30 000 лева, които да се дават на пациентите насипно (по няколко таблетки).

От НПО посочват, че кризата вероятно ще продължи до края на юли 2020 г., а лечението на пациентите ще продължи, но за целта те ще трябва да посещават отделението по ХИВ на няколко дни, за да получават насипно таблетките. Алтернатива за част от пациентите може да бъде смяна на терапията, но това също не е подходящо, особено за онези от тях, при които тази терапия е ефективна и работеща.

Кризисната ситуация възпрепятства и тримесечното изписване на медикамента за пациенти в стабилно състояние, допълват оттам.

На въпрос на Zdrave.net, свързан с осигуряването на лекарството за пациенти с ХИВ, от МЗ  увериха, че търсят бързо решение на проблема.

"След проведени две поредни обществени поръчки за осигуряване на лекарствени продукти по реда на Наредба № 34 от 2005г. единственият участник по посочената позиция е отстранен заради неизпълнение на изискванията на ЗОП.

С цел осигуряване на непрекъснатост на лечението на пациентите с ХИВ/СПИН с Долутегравир бяха осигурени достатъчно количества чрез дарение от притежателя на разрешението за употреба. Освен това бяха преразпределени и налични количества от лечебни заведения с по-голяма наличност от медикамента.

Министерството на здравеопазването поддържа непрекъснат контакт с лекуващите лекари - специалисти по инфекциозни болести. Предприети са действия нови количества от лекарствения продукт Долутегравир да бъдат осигурени по реда на ЗОП. В ход е обявяването на нова открита ускорена процедура за възлагане на обществена поръчка", съобщиха от МЗ за Zdrave.net



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
eyDF


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Сибелджан Сали: Искам да се развивам не само в клиничната работа като ревматолог, но и в научната сфера
24.11.2024 10:45:22 Невена Попова

Д-р Сибелджан Сали: Искам да се развивам не само в клиничната работа като ревматолог, но и в научната сфера

Д- р Сибелджан Сали завършва с отличие медицина през 2016 г. в Медицински университет- Пловдив. З ...

Експерти: Държавата трябва да финансира дейностите по телемедицина
23.11.2024 12:58:21

Експерти: Държавата трябва да финансира дейностите по телемедицина

В Полша телемедицината и телемедицинските решения са изцяло поети от държавата. Това означава, че ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...