Болниците да имат конкретни, задължителни бюджети за част от дейностите по приложение 1, в които влизат химиотерапията, хемодиализата, интензивното лечение, ражданията и др. Такава идея се обсъжда от Надзорния съвет на НЗОК, става ясно от стенограма от заседанието от 15-ти януари, а предложението е на председателя на надзора и заместник-здравен министър Жени Начева.
Припомняме, в средата на миналата година касата въведе т. нар. индикативни стойности за този тип дейности. Тази стъпка предизвика сериозни реакции, след което обаче от касата категорично отрекоха да става въпрос за отказ от заплащане на раждания и хемодиализа.
„Моето генерално предложение е, след като има вече една година наблюдение в отчетността и е ясно горе-долу къде са пробойните в тези направления, дали да не се включат не като индикативни стойности, а като задължителни стойности по лечебни заведения и разходите за онкологични лекарства, за импланти, медицински изделия и от тези дейности по Приложение 1 извън регулация да останат само клиничните пътеки, които са свързани с диализа“, заявява Начева и допълва: „Можем да предположим, че би следвало да има контрол на диализно болните, а не пречи и диализата да влезе в регулация и да останат извън регулация само пътеките за раждане и тези, свързани с грижи за новородените или това са до 15-ти номер от посочените клинични пътеки. За другите пътеки да имаме не индикативни, а задължителни параметри на разходите и да видим как ще се движат тенденциите в разходването на средствата“.
По-рано по време на заседанието тя изтъква, че големият преразход на касата е имено в дейностите от Приложение 1 и посочва, че сумите за тях са нараснали от около 26 милиона до 35-36 милиона. „Всеки месец нарастваше сумата, която да се заплаща по тези около двайсетина клинични пътеки по така нареченото Приложение 1. И разходите за онкологично лечение също тръгнаха от 26 милиона и те достигнаха към 32 милиона онкологично лечение за лекарства в болничната медицинска помощ. И за медицински изделия също“, заявява Начева.
Според представителя на синдикатите в надзора д-р Иван Кокалов към подобно предложение обаче трябва да се подхожда много внимателно. „За мен, след като демонстрираме такава грижа за детското здравеопазване, аз мисля, че специално детското здравеопазване и онкологията трябва много по-внимателно да слагаме лимити“, посочва той. „Защото не можеш да обясниш на една майка, че лимитът е изчерпан и не може да приемат детенцето, защото вече няма лимит да го лекуват. И според мен тук трябва да се помисли всъщност кои пътеки да излязат извън тези лимити специално в педиатрията и специално в онкологията“, допълва д-р Кокалов.
Той също подчертава големия разход за онкологични лекарства и посочва, че там „нещата трябва да се хванат яко“. В същото време д-р Кокалов коментира, че „нито е хуманно, нито е поносимо“ на онкоболен да се каже, че трябва да чака, защото има лимит за терапията му. Според него решение би било лекарствата да бъдат вкарани в онкологичните пътеки, което среща одобрение от председателя на НС Жени Начева. Кокалов обаче предполага, че тази идея ще има отпор и се аргументира: „Защото този, който взима 2 хиляди лева заплата и 10 хиляди бонус, естествено, че ще има отпор. Вижте как се разпределят парите като заплащане в системата. И естествено това е на базата на тези работи – лъжа, измама и какво ли не“.
От своя страна Жени Начева е категорична, че трябва да има ясно разписани текстове както в НРД, така и в договорите на болниците. Според нея трябва изцяло да се промени алгоритъмът на проверките, защото настоящият не действа.
Надзорниците обсъждат и бюджетите на болниците за първите три месеца на годината до влизането в сила на новия НРД. „За 20 пътеки има ръст с 20% на разходите, а за останалите 250 пътеки ние свиваме, за да влезем в общия лимит от 150 милиона“, посочва Начева.
В крайна сметка става ясно, че конкретните бюджети на болниците ще бъдат разглеждани на следващото заседание на НС.
Общинските болници започват дела заради лимитите през 2015 година
22.01.2018 17:07:20Министър Ананиев: Надлимитната дейност на болниците не може да се счита за отчетена
19.01.2018 14:20:54Адвокат Мария Шаркова: Болниците имат пълно основание да претендират за надлимитната дейност от 2015 г.
18.01.2018 09:55:00 Полина Тодорова