!
Понеделник, 28 Април 2025
31
май
 

И през 2023 г.:

НЗОК е издала най-много разрешения за лечение на деца за Германия

Петък, 31 Май 2024 | 13:40:21


553 са издадените разрешения за провеждане на планово лечение в чужбина, заплащано от НЗОК с формуляр S2 през миналата година, става ясно от Годишния отчет за дейността на НЗОК. Най-често те са били за провеждане на комплексно лечение, вкл. с протонтер

553 са издадените разрешения за провеждане на планово лечение в чужбина, заплащано от НЗОК с формуляр S2 през миналата година, става ясно от Годишния отчет за дейността на НЗОК. Най-често те са били за провеждане на комплексно лечение, вкл. с протонтерапия при меланом на хориоидеята или за проследяване след проведено органосъхраняващо лечение на окото; издадени са разрешения също за посттрансплантационни прегледи и проследяване при наличие на трансплантиран орган (бял дроб, бъбрек); терапия с лутеций Lu 177-PSMA; за хирургично лечение при НЕТ на панкреас; за реконструктивна урологична операция при дете; за съдово-хирургични интервенции при артериални аневризми; за скъпоструващо лечение (CAR-T клетъчна терапия – 3 бр.; лечение с лекарствен препарат Soliris при трансплантиран бъбрек и ХУС – 1 бр.); за контролни прегледи и проследяване след проведено онкологично лечение при саркоми, и др.

Най-много формуляри S2 са издадени за Германия – 301, следвана от Австрия – 72, Франция – 71, Швейцария - 65, Италия – 19, Белгия – 7, Чехия – 6, Словения – 3, Швеция – 3, Хърватия – 3, Великобритания – 2 и Испания – 1. При децата издадените заповеди от управителя на НЗОК са за 15 държави, като най-голям е броят на децата, получили одобрение за заплащане на медицински и други услуги в страни от ЕС - Германия, следвани от Австрия, Швейцария и Франция. 

От формулярите, издадени за деца (общо 285 броя), 5 са за дейности, свързани с предварителни изследвания на донор и реципиент и за бъбречна трансплантация във Франция; 4 - за чернодробна трансплантация в Германия, вкл. една за донор; 13 са за алогенна костно-мозъчна трансплантация в Германия, вкл. за търсене на нефамилен донор. Издадените заповеди от управителя на НЗОК за лечение на деца в чужбина са общо 302, като от тях 239 заповеди са за одобрение. 22 са отказите тъй като лечението попада в обхвата на задължителното здравно осигуряване и може да бъде извършено в България по клинична пътека; експериментален метод на лечение; във връзка със съдебно решение; не се заплащат дейности, за които не е получено предварително одобрение). 39 са прекратените процедури като причините са получена молба за прекратяване от страна на заявителя; поради влязъл в сила индивидуален административен акт за същото лице и същата услуга; поради непосочен вид на медицинската услуга; поради непредставяне на изискуеми документи от страна на заявителя и поради летален изход. Една заповед е за частично одобрение  и частичен отказ за медицински изделия и една, с която се спира производство за медицинската услуга. 

Лечението на деца в чужбина най-често е по повод на изчерпани възможностите за лечение на територията на България; в лечебното заведение в чужбина се предлага метод/или разполага с апаратура, или лекарствени продукти, които липсват в страната (провеждането на протонтерапия, CAR-T клетъчна терапия); възможност за мултидисциплинарен подход при лечение на заболяванията, както и на наличието на специализирани центрове каквито липсват в България (специализирани центрове за чернодробна/бъбречна трансплантация на деца, трансплантация на стволови клетки при деца).  Прилагане на специфични методи на диагностика и лечение/изследвания, които не се прилагат и/или за тях липсва база и опит в страната, както и за дейности, каквито по вид, обем и продължителност не се предоставят в България, като част от цялостната лечебна стратегия за пациентите (протонтерапия; CAR-T клетъчна терапия при злокачествени онкологични/онкохематологични заболявания, резистентни на стандартните лечебни алгоритми; лечение с лекарствени продукти).

От НЗОК отбелязват, че нарастването на разходите за лечение на деца е свързано и с периодичното изменение и допълнение на списъка на лекарствените продукти по чл. 266а от ЗЛПХМ, което води до бързо нарастване на разходите за лекарства, както и затруднява планирането на  средствата. Сред външните рискове за системата от Касата посочват и липсата на механизъм за контрол, предвиден в Закона за здравето. „Липсата на такъв механизъм е пречка да бъдат извършени съответните анализи на заплатеното лечение, както и да бъдат направени предложения за оптимизиране на разходването на средствата, определени за лечение на деца“, казват от Здравната каса.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
VWkG


Всичко за коронавируса
Още новини
610 деца прегледани за ден в Кърджали през инициативата „Детско здраве“
28.04.2025 08:52:41

610 деца прегледани за ден в Кърджали през инициативата „Детско здраве“

610 деца бяха прегледани от 17 висококвалифицирани специалисти в Кърджали в съботния ден. Посещен ...

Д-р Милица Дочева: Педиатрията е мисия, която изисква сърце, търпение и отдаденост
27.04.2025 09:50:33 Невена Попова

Д-р Милица Дочева: Педиатрията е мисия, която изисква сърце, търпение и отдаденост

Педиатрията е не просто медицинска специалност – тя е мисия, която изисква сърце, търпе ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...