През 2020 г., Министерство на здравеопазването не е предоставяло средства за придобиване на дълготрайни материални активи - автомобили, офис техника и др. и не предвижда предоставянето на такива на второстепенни разпоредители с бюджет и търговски дружества.
Така министърът на здравеопазването Кирил Ананиев отговаря на въпрос на депутата от БСП Христо Проданов относно необходимостта от оптимизиране на разходите във връзка с кризата, настъпила в следствие на световната пандемия от COVID-19. Народният представител пита дали МЗ предвижда да отложи разходи за придобиване на дълготрайни материални активи (автомобили, офис техника и др.), заложени в бюджета за 2020 г.
По думите на министъра за 2020 г. бюджетът за капиталови разходи е в размер на 21 955,40 хил. лв., от които 11 255,40 хил. лв. за капиталови трансфери за нефинансови предприятия, в т. ч. 1 000,00 хил. лв. за Българския червен кръст. В капиталовите трансфери за нефинансовите предприятия попадат държавните лечебни заведения - търговски дружества.
„Приоритетно в момента се финансират разходи за придобиването на дълготрайни активи от второстепенни разпоредители с бюджет и държавните лечебни заведения - търговски дружества, свързани с въведените и предприети мерки за предотвратяването разпространението на COV1D-19. Осигуряването на необходимата апаратура за диагностика и лечение на заразените пациенти с коронавирусна инфекция е приоритетна задача на Министерството“, пише в отговора си министър Ананиев.