„Най-късно в понеделник, 6 юни, очаквам от разработилите медицинския софтуер, който и към момента дава редица грешки при издаването на електронни направления, отговори за създалата се ситуация. На всички други, които подходиха отговорно, благодаря!“ Това казва министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова в позиция относно възникналите проблеми с електронното направление от момента на пускането му на 1 юни.
„Вече трети ден е в ход издаването на електронните направления. Трети ден български граждани не могат да получат необходимите им направления за прегледи и изследвания. Недопустимо е заради една фирма, доставчик на софтуер, която е неглижирала процеса по въвеждането на този вид електронна здравна услуга, потърпевши да са граждани и лекари. Две години доставчиците на софтуер са обучавани, за да са готови на 1 юни 2022 г. да стартират модулите за електронно направление. Въпреки това „неразбрали“ не липсват – може би защото очакванията им са били Министерството на здравеопазването да отложи старта на е-направление, което се е случвало нееднократно през годините – особено по отношение на електронното здравеопазване“, казва тя.
Проф. Сербезова подчертава, че за нея като министър е неприемлив фактът, че законодателят не е предвидил никакъв механизъм за санкции спрямо тези, които саботират процеса на електронизация.
„Не може за толкова ключов елемент в нашата здравна система, какъвто са направленията за прегледи или изследвания, да се разчита единствено на добрата воля на частни субекти. Затова ще настоявам и ще намерим тези законови механизми, които да санкционират подобна безотговорност. Ще подкрепя всички съсловни организации и граждани, които ще потърсят правата си по съдебен път заради ограничения им през последните два дни достъп до здравеопазване – по причина „неразбрали“ частни субекти“, допълва проф. Сербезова.
Припомняме, че основният проблем с издаването на е-направление, беше свързан с необновен софтуер на една от фирмите, които работят с общопрактикуващи лекари. Тъй като разработчикът има договори с над 2000 лични лекари и над 1000 лекари-специалисти, на много места в цялата страна лекарите не можеха да издават адекватни е-направления, като най-често са се случвали куриози пациент мъж, който е за хирург или травматолог да бъде пращан при специалист гинеколог.
От фирмата вече се извиниха на всички лекари, на които са създали проблеми и ги увериха, че работят в пълна мобилизация.
Фирмата с проблемния софтуер за е-направления се извини на лекарите
03.06.2022 12:59:09Системата за е-хоспитализациите е пусната тестово
02.06.2022 18:51:21 Надежда НеноваЛекари: Проблемите с е-направленията идват само от един програмен продукт
02.06.2022 15:06:14