С промените в Закона за лекарствата в хуманната медицина Министерството на здравеопазването предвижда да осигури контрол на наличието на лекарства на българския пазар, да създаде Национална аптечна карта, да задължи аптеките да имат денонощен график, да бъдат регулирани клиничните изследнвания и да се позволи използването на лекарства, извън тяхната кратка харектеристика. Това съобщи зам.- министърът на здравеопазването Бойко Пенков след вчерашното заседание на парламентарната здравна комисия.
„Заради липсата или недостига на едно или друго лекарство, която се случва поради определени търговски интереси за паралелен износ от страната, сме се постарали да вкараме текстове, с които да увеличим контрола на вноса, разпределението и крайно потребление, за да защитим интересите на българските граждани“, мотивира изменението зам.-министър Пенков.
Колкото до създаването на Национална аптечна карта, тя няма да е задължителна или ограничителна. "Няма да слагаме метри и сантиметри от аптека до аптека. Където искат да правят. Показваме къде са белите петна, къде няма аптеки, къде няма денонощни аптеки, какво се случва и как да помогнем на хората там. Насилваме аптеките да направят денонощен график. Все още обсъждаме възможността държавата и общините да създават подвижни аптеки там където няма клон, където има малки и разкъсани населени места“, допълни зам. министър Пенков.
По думите му аптеките ще бъдат „насилвани“ да осигурят денонощен режим на работа, за да се гарнатира достъпът до аптечни услуги и лекарствени продукти. „Чисто административно командно насилваме аптеките да направят денонощен график в рамките на областта в полза на хората, така че да има поне една аптека, която работи нощно време и да може човек, като има проблем, да си купи лекарство. Подобен тип насилие изпитват аптеките в Германия - стара демокрация. Така че ние, вземайки добри практики на насилие в Европа, предлагаме същото да се случи и тук.“, каза зам. министър Пенков.
С промените в Закона за лекарствата се предвижда още да се позволи предписването на лекарства извън кратката им характеристика. Ще бъдат регулирани и клиничните изследвания.
Взети са забележките на фарцамевтичните компании, днес предстои среща и с Асоциация на търговците на едро с лекарства. Идеите вече са одобрени и от Европейската комисия във връзка с текстовете за свободно движение на стоки и услуги.
Идеята за електронна търговска борса вече е на финала си, обяви още Бойко Пенков. „Системата за нея вече е готова, като 145 болници са се включили и още следващата седмица ще бъдат поканени фирми да използват платформата“, каза той.
В готовия си вид промените в Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина отново ще бъдат предложени на обществено обсъждане.