!
Петък, 22 Ноември 2024
23
окт
 

МЗ спешно регламентира цените на онколекарствата

Сряда, 23 Октомври 2019 | 16:58:01


МЗ спешно регламентира цените на онколекарствата, след като се оказа, че масово липсват важни за пациентите медикаменти за лечение на онкологични и хематологични заболявания. От сдружение „Лимфом“ обявиха, че става дума за 8 лекарства, а от

МЗ спешно регламентира цените на онколекарствата, след като се оказа, че масово липсват важни за пациентите медикаменти за лечение на онкологични и хематологични заболявания. От сдружение „Лимфом“ обявиха, че става дума за 8 лекарства, а от Министерството на здравеопазването заявяват, че се касае за лекарства, неразрешени за употреба в България, които се закупуват по специален ред и само за едно от липсващите през последните 6 месеца има редовни доставки в болниците.

В предложения днес проект на Наредба за изменение на Наредба № 34 от 2005 г. за реда за заплащане от държавния бюджет на лечението на българските граждани за заболявания, извън обхвата на задължителното здравно осигуряване се казва, че максималната стойност на лекарствата по тази наредба не може да надвишава най-ниската стойност за същия лекарствен продукт по международно непатентно наименование със съответната лекарствена форма, заплащани от чужди фондове. Проектът е предложен за обществено обсъждане в съкратен, 14-дневен срок, заради предстоящото провеждане на обществена поръчка за доставка на лекарствени продукти на лечебните заведения. „По този начин ще се осигури навременното лечение на българските пациенти с необходимите лекарствени продукти“, пише в мотивите към проекта.

„Максималната стойност за единица лекарствено вещество по международно непатентно наименование за лекарствената форма, която се заплаща от държавния бюджет, се определя в левове, като се взема най-ниската стойност между стойността за единица лекарствено вещество по международно непатентно наименование за лекарствената форма от предходното договаряне, в случай, че такова е проведено, най-ниската стойност, изчислена на база цена за същия лекарствен продукт по международно непатентно наименование със съответната лекарствена форма, заплащана от обществените фондове на страните, посочени в чл. 8, ал. 1 т. 1 от Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти, приета с Постановление № 97 на Министерския съвет от 2013 г. (ДВ, бр. 40 от 2013 г.) и максималната стойност, договорена по реда на чл. 262, ал. 12 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина“, се казва в проекта.

Наредбата касае медикаментите за злокачествени заболявания; състояния след трансплантация на тъкани и органи; инфекциозни заболявания (СПИН, туберкулоза и други); редки заболявания; за болни с бъбречна недостатъчност на диализно лечение и за психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на опиоиди, синдром на зависимост.

Целта на предложените промени е ценообразуването на лекарствените продукти, които се „заплащат по реда на наредбата, да съответства на последните изменения в действащата нормативна уредба в тази сфера. Целта е да се разширят възможностите при определяне на на максималната стойност на посочените лекарствени продукти, като се търси най-ниската стойност измежду предходното договаряне (в случай, че такова е проведено), най-ниската стойност, изчислена на база цена за същия лекарствен продукт по международно непатентно наименование със съответната лекарствена форма, заплащана от обществените фондове на държавите в Европа и максималната стойност, договорена по Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина“, пише в мотивите за промяната.

Промените, които се предвиждат щели да доведат до възможност за определяне на по-ниска стойност при изготвяне на спецификацията при провеждането на обществена поръчка за доставка на лекарствените продукти, заплащани със средства от държавния бюджет, смятат от МЗ.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
W%FM


Всичко за коронавируса
Още новини
Българското научно дружество по имуноонкология вече е член на Европейската ракова организация
22.11.2024 17:56:14

Българското научно дружество по имуноонкология вече е член на Европейската ракова организация

Обучителен курс за общопрактикуващи лекари се проведе в рамките на Четвъртата национална конферен ...

Възстановяват ли ни средствата за спешна помощ, платени в чужбина?
22.11.2024 17:23:47

Възстановяват ли ни средствата за спешна помощ, платени в чужбина?

Мога ли да получа обратно средствата за спешна/неотложна медицинска помощ в друга държава, ако съ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...