Министерството на здравеопазването може да обмисли изработването на държавна стратегия за редките болести у нас, ако това е по-ефективен механизъм за лечението им. Това каза днес в парламента здравният министър Кирил Ананиев.
Във времето за парламентарен контрол министърът отговори на въпрос на депутата от БСП проф. Георги Михайлов, който засягаше политиката на държавата по отношение на редките заболявания.
От думите на министъра стана ясно, че само за 2018 г. Здравната каса е платила над 114,270 млн. лв. за лечението на 6113 пациенти с редки заболявания, което формира 14% от общия разход на фонда за лекарства за домашно лечение.
Проф. Михайлов на свой ред отбеляза: „Според мен стратегията да бъде прехвърлена отговорността за лечението на тези пациенти, респективно и финансирането, върху НЗОК, е дълбоко неправилна. НЗОК на практика е финансов орган с възможности след оценка от страна на МЗ да извършва плащания по определени направления на клиничната медицина“. По думите му, в случая с редките болести е нужна много сериозна държавна визия, а не участие на НЗОК. Депутатът даде за пример Полша, където преди години е въведена държавна стратегия за лечение на пациентите с вродени коагулопатии, което по думите му е довело до двукратно намаляване на средствата, изразходвани за тях, в рамките на четири години.
В отговор здравният министър обеща да запознае колегите си в МЗ с идеята и да подложи на обсъждане възможността за изработването на държавна стратегия за редките болести у нас.
Спиналната мускулна атрофия вече е в списъка на редките заболявания
16.01.2019 16:09:23ЦФЛД одобри за лечение като частен пациент дете със спинална мускулна атрофия
11.01.2019 18:01:32МЗ включва Спиналната мускулна атрофия в списъка на редките заболявания
10.01.2019 12:56:20