!
Събота, 26 Април 2025
11
ноем
1
 

Няма недостиг на лекарства за лечение на COVID, успокояват властите

МЗ и ИАЛ: Излишният прием на антибиотици ще доведе до резистентност в бъдеще

Сряда, 11 Ноември 2020 | 15:12:24 Полина Тодорова
1

В настоящия етап на национално ниво нямаме недостиг на нито един медикамент, който се използва в терапевтичните схеми за лечение на COVID. Нямаме и специфичен медикамент, който да се използва за лечение на тази вирусна инфекция. Това заяви на брифинг з

В настоящия етап на национално ниво нямаме недостиг на нито един медикамент, който се използва в терапевтичните схеми за лечение на COVID. Нямаме и специфичен медикамент, който да се използва за лечение на тази вирусна инфекция. Това заяви на брифинг здравният министър проф. Костадин Ангелов след среща в ресорното ведомство с представители на фармацевтичния съюз, ИАЛ и големите дистрибутори на медикаменти.

Срещата се състоя заради сигнали за липсващи лекарства на пазара, сред които и такива за бременни жени, които страдат от тромбофилия и се налага да приемат нискомолекулярен хепарин. Представителите на здравните инстицуции предупредиха за ненужно презапасяване и прием с антибиотици сред населението, което може да доведе до антибиотична резистетност в бъдеще.

В аптечната мрежа ще бъдат осигурени допълнителни количества от нискомолекулярния хепарин, стана още ясно от думите на проф. Ангелов. На сайта на ИАЛ ще бъде публикуван списък с аптеките, в които ще бъдат доставени допълнителни количества от лекарствения продукт. Бременните жени трябва да отидат с рецепта и документ, който да удостоверява генетичното изследване. Това се прави, за да няма злоупотреби, поясни министърът

Той за пореден път подчерта, че от страх българите масово изкупуват медикаменти, за които се твърди, че лекуват COVID, включително азитромицин. На територията на страната имаме достатъчно азитромицин, посочи той. Здравният министър предупреди, че самоцелният прием на азитромицин крие голям риск, защото би могъл да предизвика антибиотична резистентност.

„Нека са спокойни гражданите, че имаме достатъчни количества, които ще бъдат разпространени и ще стигнат до всички бременни жени. Пациентите с коронавирусна инфекция, които имат нужда от терапия, тя се изписва от общопрактикуващите лекари и се получава през аптеките. Пациентите, които се нуждаят от лечение с антибиотици, с нискомолекулярен хепарин и дексаметазон, се настаняват и се лекуват в лечебните заведения. В лечебните заведения няма недостиг на медикаменти за лечението на пациенти с придружаващи оплаквания, породени от COVID“, категоричен бе министър Ангелов. 

От своя страна председателят на фармацевтичния съюз проф. Асена Сербезова предупреди, че в социалните мрежи се разпространяват „протоколи“ за лечение на COVID с включени в тях лекарства, което също крие риск. Тя цитира данни на СЗО, според които само 8% от хоспитализираните с COVID пациенти имат бактериална или гъбична инфекция, която налага лечението с антимикробни средства. В притововес на това практиката на личните лекари е на 72% от болните да се предписва антибиотик, част от които съдържат азитромицин“, заяви Сербезова. Недопустимо е да се лекува по телефона, категорична бе тя. Сербезова призова българските лекари да предписват генерични медикаменти, а не такива по търговско наименование, като отбеляза, че на пазара има около 12 продукта, съдържащи азитромицин.

Тя посочи като проблем липсващата електронна система за проследяване на наличностите от медикаментите. „Докато няма електронна система, на агенцията ще отнеме много време да извърши такива проверка“, заяви Сербезова.

Представители на големите дистрибутори също потвърдиха, че е налице презапасяване с антибиотици и призоваха пациентите да не прибягват към самолечение.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
uz$d

Гост 11.11.2020 15:24:04

До днес няма официален документ-алгоритъм за амбулаторно лечение на Ко-19 пациентите. Джипитата се "учат" от инфекционистите и пулмолозите как се "лекуват" болните амбулаторно.


Всичко за коронавируса
Още новини
Влиза в сила актуализираното фармако-терапевтично ръководство по медицинска онкология
25.04.2025 17:25:48

Влиза в сила актуализираното фармако-терапевтично ръководство по медицинска онкология

От днес влиза в сила актуализираното фармако-терапевтично ръководство по медицинска онкология. В ...

Музеят по история на медицината към МУ-Варна чества 40 години
25.04.2025 17:18:15

Музеят по история на медицината към МУ-Варна чества 40 години

С тържество пред емблематичната сграда на ул. „Параскева Николау“ 7 Музеят по история ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...