Около две трети от жените-лекари с деца в САЩ са били дискриминирани по полов признак, а една трета съобщават за дискриминация поради бременност, отпуск по майчинство или кърмене, показва проучване, проведено миналата година, съобщи „Ройтерс“.
Жените, които съобщават за дискриминация, са по-склонни да съобщават и за бърнаут, като по-вероятно е те да оценят и промените на работното място, които биха улеснили живота на родителите.
Старши изследователят д-р Елени Линос от Калифорнийския университет в Лос Анджелис твърди, че е изненадана да открие толкова висок процент на дискриминирани жени и най-вече, че това се дължи на кърмене, бременност и отпуск по майчинство.
Анкетираните участници са част от интернет група, наречена Physician Moms Group, в която членуват над 70 000 лекарки. Изследователите публикували проучване в групата, проведено през юни 2016 г., в което са включени въпроси относно дискриминацията на работното място.
От 5782 отговора, 78% потвърждават някакъв вид дискриминация. Около 66% съобщават за дискриминация по полов признак, а 36% съобщават, че са били дискриминирани заради майчинство. От 4222 респонденти, които съобщават за дискриминация заради пол или дете, 40% съобщават и за двете.
Сред жените, които отчитат дискриминация при майките, 90% казват, че това се дължи на бременност или отпуск по майчинство, а 48% казват, че е заради кърмене.
Дискриминацията на майките е най-вече под формата на неуважително отношение от страна на помощния персонал, по-ниски заплати и обезщетения в сравнение с техните връстници мъже.