!
Събота, 26 Април 2025
12
юли
2
 

Кои плодове са забранени за ядене при диабет

Сряда, 12 Юли 2023 | 11:41:52
2

Животът с диабет изисква промени в хранителните навици (и двигателната активност), а съвременната медицина препоръчва кои храни да се избягват и как да се установи здравословен диетичен режим. Плодовете не само имат достойно място в него, те

Животът с диабет изисква промени в хранителните навици (и двигателната активност), а съвременната медицина препоръчва кои храни да се избягват и как да се установи здравословен диетичен режим. Плодовете не само имат достойно място в него, те са полезни и препоръчителни при диабет – с условието да се избират тези, които са бедни на плодова захар и не предизвикват рязко покачване на глюкозата в кръвта. Затова при диабет трябва да се знае, че има и група на забранените плодове. 

Защо диабетиците трябва да внимават какви храни консумират?


Правилното хранене е също толкова важно при диабет, колкото и придържането към назначената лекарствена терапия. От здравословната диета зависи постигането и поддържането на кръвната захар в норма, без да се допускат периоди на хипер- и хипогликемия. Спазването на правилен хранителен режим може да отложи значително нуждата от лекарствена терапия при диабет тип 2, инсулинова резистентност, преддиабетно състояние. Главната препоръка за хранене на Центровете за контрол на заболяванията в САЩ (CDC) в тези случаи е в менюто да преобладават зеленчуци, които не съдържат нишесте – броколи, карфиол, спанак, зелен фасул, повече пълнозърнести продукти и източници на фибри (продукти, съдържащи поне 2 г фибри на порция). Количеството въглехидрати в храните определя колко и с каква скорост се покачва кръвната захар – например, с чаша плодов сок това става по-бързо, отколкото при изяждане на цял плод. Силно препоръчително е при проблеми с кръвната захар някои храни да бъдат напълно ограничени, като сериозна част от любими доскоро плодове влизат в групата на забранените плодове при диабет. 

Плодове, които диабетиците трябва да избягват

 

Повечето плодове са богати на захари и затова не всички се допускат в менюто при диабет. Макар да няма „лоши“ плодове, все пак някои трябва да се избягват поради много високо съдържание на захар и риск от хипергликемия за пациента. Към забранените плодове се числят: 

  • банани

  • портокали

  • грозде

  • ананас

  • диня

  • манго

  • фурми

  • круши

Те са твърде сладки, т.е. имат висок гликемичен индекс (спадат към храните, богати на въглехидрати) и при консумация водят до рязко покачване на кръвната захар - състояние, което пациентът трябва да се научи да предотвратява. 

Важно е забранените плодове да се избягват на ежедневна база от хората с диабет, но за всеки е трудно да устоява на изкушенията. Затова тези пациенти преминават обучение, което цели не само да създаде правилни хранителни навици, но и да “превъзпита” вкуса. С времето мотивираният пациент привиква към позволените храни и по естествен начин забравя вкуса на нежелателните продукти в менюто, включително на забранените плодове. Нуждата от сладко се овладява с времето, а и човек преминава към употреба на безопасни подсладители. Колкото по-скоро бъде прекъсната връзката “Хапва ми се нещо сладко - да изям един плод”, толкова по-добре, тъй като тя води до консумация на забранени плодове. 

Позволени плодове при диабет

 

И при диабетици, и при здрави хора най-полезни са плодовете, които не предизвикват високо въглехидратно натоварване, казват диетолозите от CDC. Това са плодове с наситени, тъмни цветове като боровинки, къпини, малини, вишни, киви, които са бедни на захар и богати на фибри и антиоксиданти. За разлика от забранените плодове, изброените имат стипчив вкус и не носят риск от хипергликемия. 

Здравословното общо количество плодове за всички е по около 300 г на човек дневно, разделени в 2 порции. За по-бавно усвояване от организма и по-плавно покачване на кръвната захар се препоръчва плодовете да се комбинират със здравословни мазнини – например с ядки или ядкови млека, тахани и др. 

Как да контролирате ефективно кръвната захар?

 

При диагноза диабет пациентите трябва да се обучат да поддържат кръвната захар в прицелните норми, без да допускат периоди на рязко покачване или понижение. Главната цел е да се предотвратят или да се отложат възможно най-дълго усложненията на болестта като сърдечносъдови и бъбречни заболявания, загуба на зрение, диабетна невропатия и др. Препоръчва се всекидневно измерване на кръвната захар с глюкомер – колко често, зависи от типа диабет и лекарствената терапия. Натруционистите от Натура Терапи напомнят, че правилното хранене и добрата физическа активност са главните условия за поддържане на кръвната захар в нормите във всекидневието. В менюто за диабетици преобладават зеленчуци, несъдържащи нишесте, и разнообразни източници на фибри. Консумацията на плодове е умерена, като се изключват по-сладките, които трябва да бъдат възприемани като забранени плодове. Отличен помощник са и качествените хранителни добавки, създадени специално за диабетици.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
N17n

Мариана 15.11.2024 05:55:47

Слушах интервю с лекар , че динята има висок Гликимичен Индекс , но нисък Гликимичен ТОВАР и може да с яде умерено . Подпомага Панкреаса .?

Емил 26.08.2024 18:53:32

Как да си обясним, че в множество публикации по темата, динята (в умерени количества - до 800 гр.) и гроздето (вкл. във форма на вино) се препоръчват като безвредни за диабетици, а грозде, респ. бяло и червено вино даже се препоръчват, докато в настоящата статия тези два плода се причисляват към "забранените"?


Всичко за коронавируса
Още новини
Влиза в сила актуализираното фармако-терапевтично ръководство по медицинска онкология
25.04.2025 17:25:48

Влиза в сила актуализираното фармако-терапевтично ръководство по медицинска онкология

От днес влиза в сила актуализираното фармако-терапевтично ръководство по медицинска онкология. В ...

Музеят по история на медицината към МУ-Варна чества 40 години
25.04.2025 17:18:15

Музеят по история на медицината към МУ-Варна чества 40 години

С тържество пред емблематичната сграда на ул. „Параскева Николау“ 7 Музеят по история ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...