Проблемът не е само в доплащането за избор на екип и лекар. Проблемът е доста по-сериозен в системата. Ние говорим отдавна за това, че финансовият модел трябва да бъде променен, очакваме това да се случи всеки момент. Така представителят на ББА Андрей Марков коментира пред Bulgaria ON AIR декларацията на пет болнични асоциации, с която те пожелаха да се обединят във федерация, за да защитават своите интереси в решаването на проблема с недофинансирането в здравеопазването и да отпадане на тавана за избор на екип и лекуващ лекар.
„Отпадането на тавана за избор на екип и лекуващ лекар е само един детайл от възможността да се освободи пазара на здравните услуги, поради факта, че младите хора и добрите специалисти няма да останат в тази страна, ако нямат мотивация. Знаем, че начинът на изчисление на заплатите на лекарите и медицинските сестри отдавна не отговаря на действителната практика в системата. В една пазарна среда определянето на фиксирани стойности е нещо отдавна отречено“, каза още Андрей Марков.
Д-р Станимир Хасърджиев от Националната пациентска организация пък беше категоричен, че отново сметката ще бъде платена от търсещите лечение. "Здравеопазването не е пазар. Тук не се продават краставици и домати. Това е добре регулирана в цял свят система., а финансовите отношения с публичните средства за здраве, са още по-регулирани. Договаря се дори възнаграждението на лекаря, а не кой колко пациенти ще прегледа и колко клинични пътеки ще напише, както е в България, а кой какви резултати ще постигне, за да се формира неговото възнаграждение", каза той.
Андрей Марков настоя, че солидарният модел в здравеопазването трябва спешно да се възстанови, за да не се налага на хората, които са в най-тежка ситуация да плащат от джоба си, а това да бъде поето от застрахователите. "Таксите са опит на самите лечебни заведения да се справят с дадената ситуация и определено съм съгласен, че това не е нормалната практика, но това е реакция спрямо замръзналото развитие на здравеопазването. Не можем да продължаваме с практика, която отдавна е преминала през всички страни. Клиничните пътеки отдавна не покриват изискванията и на пациентите, и на лекарите", подчерта Марков.
По думите му е нужно обществеността и политиците да бъдат убедени в необходимостта от спешна реформа на системата в посока на развитието на европейските страни – въвеждане на ДСГ и на възможност да се застраховаме. Той допълни, че при евентуална здравна застраховка пациентът няма да има нужда да плаща нещо, ако му се наложи да се лекува.
Д-р Станимир Хасърджиев пък каза, че е грешен и стар моделът на финансиране на здравната система у нас, а лекарите и пациентите не получават исканите резултати. „В цялото търсене на пари се забравя най-важното – как да се излекува пациента. Солидарността е много просто нещо – плащат всички, които могат, за да ползват всички, които имат нужда по точно определени правила и цени, които се договарят ежегодно“, каза той.
Лекарски колегии подкрепят БЛС за новия здравен модел
22.07.2019 14:44:17Д-р Илко Семерджиев: Новият модел ще ограничи достъпа до здравна услуга
17.07.2019 16:19:27Кръглата маса и моделът „Ананиев“ (Обзор)
16.07.2019 17:33:30 Надежда Ненова