95 на сто от прихода на болницата в Добрич се формира от клинични пътеки, чиято цена бе увеличена с 25%. Въпреки това при направени разчети е договорено и подписано в отрасловия колективен трудов договор увеличение на заплатите с 37% за медицинските сестри и 40% за лекарите. „Това е максимумът, който можем да си позволим и болницата да бъде стабилна. В противен случай – по-високи заплати, се крие сериозен риск до една година болницата да фалира“. Това коментира на среща с миноритарните акционери в МБАЛ Добрич, която се проведе вчера, изпълнителният директор на лечебното заведение д-р Георги Желязков.
Финансовото състояние на лечебното заведение
На срещата той представи кратък отчет за приходите и разходите на болницата за тригодишен период – от 2019 г. до 2021 г., както и за периода януари 2022 г. - септември 2022 г.
В резюме изпълнителният директор запозна миноритарните собственици с казуса, породил напрежение в болницата – протеста на професионалистите по здравни грижи и последвалото дело, заведено от ръководството на болницата срещу тях, водените преговори и постигането на договореност.
Заседанието бе по инициатива на кмета на общината Йордан Йорданов, като в него участва и областният управител на област Добрич Здравко Здравков, информират от областната администрация.
След като се запознаха с отчета, кметовете категорично изразиха становища, че ръководството на болницата е постигнало максимални резултати по отношение договорените възнаграждения в интерес на заетите медицински специалисти и изразиха надежда, че това ще спомогне за привличане на млади лекари, медицински сестри и друг персонал в МБАЛ Добрич.
Участниците в работното заседание се срещнаха с представителите на стачкуващите медицински специалисти и техният адвокат Детелина Симеонова. След дебат по темата, в който протестиращите и представляващият ги юрист изложиха исканията си – 1500 лв. основна заплата за медицинските сестри, се стигна до решение от двете страни разговорите да продължат до намиране на консенсусно споразумение.
От своя страна областният управител Здравко Здравков пое ангажимент да представи исканията на протестиращите медицински сестри пред Министерство на здравеопазването, след като те бъдат внесени по надлежния ред в Областна администрация Добрич. Той изрази подкрепата на кметове, участвали в работно заседание, по отношение на исканията и посъветва протестиращите да запознаят и народните представители от региона, защото именно в Народното събрание се правят промени в законодателството и се приема бюджетът на страната. Не на последно място областният управител заяви, че в най-скоро време ще бъде проведена среща, в която ще бъдат поканени за участие представители и на другите синдикални организации в МБАЛ Добрич, за да бъде чуто и тяхното мнение по казуса, защото болницата е на всички граждани на областта.
Делото срещу медиците от болницата
Междувременно вчера бе даден ход на делото срещу част от медсестрите от болницата, които намаляха до 53, след като искът на болницата срещу още 31 нейни служители бе оттеглен при писменото им заявление, че се отказват от участие в стачката.
Припомняме, болницата съди протестиращите не защото искат по-високи заплати, а защото според ръководството ѝ не е налице колективен трудов спор по смисъла на Закона за уреждане на колективните трудови спорове (ЗУКТС). Също така, то не е уведомено писмено за исканията на медицинските специалисти, какъвто е редът, а и те не са провели преговори с него преди началото на стачката. В допълнение, няма надлежно взето решение за обявяване на стачка с обикновено мнозинство от работещите в лечебното заведение.
Според протестиращите професионалисти по здравни грижи пък колективен трудов спор има. Той е започнал през юни т. г., тъй като ръководството на МБАЛ – Добрич не е спазило утвърдената от министъра на здравеопазването методика за формиране на трудовите възнаграждения.
По думите на адвоката на ответниците Детелина Симеонова, на 12 октомври медицинските специалисти са насрочили не стачни, а протестни действия по Закона за митингите, манифестациите и протестите. „Само стачките могат да бъдат предмет на дело по чл. 17 от Закона за уреждане на колективните трудови спорове, затова считаме, че няма предмет на това дело“, допълни тя, цитирана от БТА.
От своя страна адвокатката на болницата Марине Галева определи становището на ответната страна като „доста учудващо“, тъй като навсякъде в последните 20 дни се говори за ефективни стачни действия, а и към момента са предприети такива. „Според нас не са спазени императивните изисквания на Закона за уреждане на колективните трудови спорове. В противен случай нямаше да си позволим да заведем дело срещу медицинските работници“, допълни тя.
Ако се установи, че има обявена и провеждана стачка, ответниците трябва да докажат, че в МБАЛ – Добрич е възникнал колективен трудов спор, че е спазено изискването за водене на непосредствени преговори с ръководството на лечебното заведение и че решението за обявяване на предупредителни и ефективни стачни действия е взето с обикновено мнозинство.
Разбрахте ли сега какъв е смисълът да ни вкарват насила в казионни лекарски и сестрински съюзи? Да потушават дори помисъл за законно гарантирани справедливи ефективни стачни действия.
Публично да си покажат фишовете от септември и октомври!!!
Масово отказване от стачката до 53 човека/може би това е под 10% от персонала/. Явно са направили проучване сред своите колеги от страната и са разбрали, че заплатите са им за завиждане в бранша.
И какви са заплатите?
По всички медии, дори в Парламента говорха за стачка, а сега било митинг! Това поведение си е за диагноза, утре ще се окаже, че са правили манифестации в подкрепа на по-високите заплати в Добрич, в сравнение с другите градове!