Фармацевтичният бизнес в България се обявява категорично в подкрепа на действията на държавата срещу нелегалния износ на лекарства. Компаниите - стратегически инвеститори в сектора на здравеопазването обаче уточняват, че това е само първа стъпка и нелегалният износ на лекарства следва да бъде криминализиран чрез нарочни промени в Наказателно-процесуалния кодекс. Основният закон в наказателното право у нас към момента не адресира разпространението на фалшифицирани лекарства, каквито по смисъла на закона са всички продукти, продавани извън регламентираната верига на лекарствоснабдяване. Това се казва в декларация на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), изпратена до медиите.
„Осъществената преди 3 дни акция на държавните органи показва по недвусмислен начин, че злоупотребите в сектора са причинени именно от криминални лица и предприемането на законодателно-административни мерки срещу тях е безсмислено, след като тези лица и фирми не спазват и не зачитат закона изначално“, посочват от организацията и отбелязват, че за намирането на ефективно решение е необходим задълбочен анализ на причините за наличието на нерегламентиран износ. „А той показва, че е налице комплексно действие на много фактори - законодателна недостатъчност, ограничен ресурс на държавните органи да контролират фирми-еднодневки, постоянен натиск за намаляване на маржове и цени на лекарствата, ниско заплащане на специалистите в здравеопазването и много други“, констатират от КРИБ.
Според тях обединеното действие на всички държавни органи в проведената през уикенда акция остава еднократно действие, което е преборило един симптом, но не е решение на причината за „заболяването“. Разкрита е една групировка, но не са премахнати причините утре да се появи следващата, смятат от КРИБ.
„Затова фармацевтичната индустрия, която спазва стриктно буквата на закона, отговаря на най-високите международни стандарти, има репутация и ясна роля в обществото, призовава за ефективни мерки срещу сивата икономика и криминалните практики. Категорично ясно е, че в тази ситуация именно стабилните бизнес структури, които единствени могат да изнесат икономическата тежест на сектора при гарантирано спазване на всички закони и прилагане на високи етични принципи, се явяват крайно необходим стратегически партньор на държавата“, се посочва още в декларацията.
Според работодателската организация за трайно решение е нужен нов подход – въвеждане на ефективни промени в НПК за преследване и наказание на подобни практики с най-голямата строгост на закона.
От там смятат още, че е необходимо либерализиране на законодателството в сектор Здравеопазване, което да подкрепя икономиката и развитието на бизнеса през мащаб, а не чрез натиск върху цени и маржове при малкия обем и ниска покупателна сила на българския пазар.
„Не трябва да забравяме, че основната роля на държавата е да стимулира икономиката, която инвестира, създава работни места и дава професионално бъдеще на нацията“, завършват декларацията си от КРИБ.
С подобна позиция излязоха и от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства. "Кражбите и контрабандата на лекарства, както и нарушаването на веригата на лекарствоснабдяването, трябва да бъдат криминализирани чрез промени в Наказателно-процесуалния кодекс", посочват от там. Съвместните акции на Прокуратурата, МВР и ИАЛ са първите от години ефективни действия за пресичането на нелегалните практики и разобличаването на закононарушителите, заявяват от БАРПТЛ. От асоциацията на паралелните дистрибутори са категорични, че подобни престъпления трябва да бъдат наказвани с цялата тежест на закона, тъй като към момента нарушаването на веригата на лекарствоснабдяване може да бъде обект на санкции само в контекста на данъчно и митническо нарушение.
Според тях решението не може да се търси чрез "фантомни режими и ограничителни списъци, с които се съобразява само спазващият правилата бизнес". Нито една корекция на здравната нормативна рамка няма да доведе до пресичане на кражбите и контрабандата с лекарства в ЕС, ако не е предшествана от промени в наказателното право, подчертават от БАРПТЛ.
„БАРПТЛ напълно подкрепя всички усилия и действия за обезпечаване на достъпа до лекарства на българските пациенти. Ние сме за прозрачно и ефективно работещо законодателство, а не за въвеждане на забрана срещу самия износ. Паралелната дистрибуция е единственият механизъм за конкурентна среда и регулиране цените на лекарствата на територията на Европейския съюз и трябва да бъде защитавана, толерирана и насърчавана. Членовете на БАРПТЛ изпълняват своята дейност при пълно спазване на законите на Република България и в защита на обществения интерес“, заявяват още в съобщението си до медиите от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства.
А дали една насрещна проверка на НАП няма да докаже че част от фирмите дето изнасят същите лекарства, само че "законно" се снабдяват от Софарма. А поциента умира дори когато го оставят без лекарства напълно законно.
Докато се разнасят разни рецептурни книжки наляво и надясно и докато парите не са в джоба на пациента под формата на осигурителна карта и с нея да се плаща на лекари лаборатории и аптеки все ще има кражби. Защо банкерите не държат вече на чековете , предпочитат картовите разплащания. Защото имат много високо ниво на сигурност. Защо банкерите изградиха системата за разплащания и тя работи денонощно- за да не се краде от тях и да има печеливши транзакции. Защо НЗОК вече 17 години не го въвеждат- за да се краде.
Всички тези в кавички фармацевтични бизнесмени са в основата на търгашеството за милиони А това дето някой бил хванат с кашон е тинтири минтери ТЪРСЕТЕ МАРЕШКИ ТАМ Е ЗАРОВЕНО КУЧЕТО
Не че ми е любимец Марешки,ама не беше заловен по време на гръмката тиквена акция! А комунистическите работодатели трябва да знаят,че в ЕС основно положение е свободното движение на стоки. Не сме вече в СССР!
Само една корекция - милярди не милиони.