„Всички доставчици са мобилизирани, има допълнителни количества, които се внасят извънредно, има зареждане на пулмикорт и вентолин допълнително, заредена е аптечната мрежа с антихипертензивни и антидиабетични, ние въпреки всичко следим ситуацията. Не сме спрели да го правим. Повечето неща вече стигат до аптеките“. Това заяви на брифинг служебният здравен министър д-р Асен Меджидиев във връзка с продължаващия проблем с недостиг на лекарства у нас.
От думите му стана ясно, че Специализираният съвет е взел решения в няколко посоки по отношение на недостига. Едно от тях e да се предложат законодателни промени, с които броят наблюдавани за недостиг лекарства отново ще бъде увеличен. „Ще добавим медикаменти, които са животоспасяващи, изключително важни за пациентите, в списъка, в който трябва да бъдат контролирани и наблюдавани, защото имаме такива медикаменти, при които в момента не се прилага този мониторинг“, обясни д-р Меджидиев.
Друго от решенията е наличностите в складовете да бъдат видими за аптечната мрежа, за да може всяка аптека да знае какво липсва и да го търси от други доставчици.
„Отделно ще предоставим ежедневна информация на лекарите за това каква наличност и каква липса на определен медикамент има, за да може лекарят да преценява какво да предписва“, каза министърът.
„Причините за недостиг на определени лекарства са комплексни и затова трябва да се работи в няколко посоки“, обясни на свой ред директорът на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) Деян Денев и продължи: „Първата е разширяване на списъка от наблюдавани медикаменти, за които се забранява износът. Ако в момента при падане на количеството в складовата мрежа под 65% се забранява, ние обсъдихме този праг да бъде вдигнат. Второ, засилване на контрола по отношение на предписването и отпускането на лекарствени продукти – някои от тях се предписват и отпускат безразборно. Третото, което обсъдихме, е подобряване на информираността и на лекари, и на аптеки по отношение на лекарствата, чиито количества в складовете са изчерпани. В момента има достатъчна възможност чрез НЗИС и софтуерите на лекарите и на аптеките това нещо да се случи“.
Денев уточни, че по негово мнение прагът за забраняване износа на лекарства трябва да е 90% наличност в складовете.
Макар да е известно, че проблем с лекарствата в момента имат почти всички страни от ЕС, за ситуацията като цяло служебният министър обвини предшественика си – здравния министър от правителството на Кирил Петков проф. Асена Сербезова. „Не мога да не оценя като грешна постъпката на предишния здравен министър Асена Сербезова с това от наблюдавани 400 медикамента за недостиг те да бъдат сведени до 60 и ние в момента да се чудим как да възстановим контрола. И си задавам въпроса – защо е направено? Кой е имал потребността? Населението има потребност да има медикаменти в аптеките, то да бъде спокойно, да има достъп до всичко, което има нужда и което е предписано от лекар“, коментира той.
От думите му стана ясно още, че въпреки проблемите, към момента не се обсъжда възможността за генерично заместване при изпълняване на рецепта в аптеката.
Тежък негативизъм към лекарското съсловие при предишната министърка. За всичко бил виновен сегашния министър. Явна комплексарщина.
Много поразии направи върхушката на фармацевтите. От некомпетентност и мегаломания.
Лекарите какво ги интересува складовите наличности ве ееейййй олигофрени! Какъв им е кабаята?
Лекарят е слуга на пролетариата. Тази постановка не се е сменила и при фалшивите евродемократи ,които настояват и за 24 часов труд на лекаря и да работи за жълти стотинки за пролетарската сган. Може би ще измислят и лекарят да носи лекарства у дома на пациента.
A дали фалшивите евроДЕМОКРАТИ не са най-обикновени КОМУНИСТИ, по произход, манталитет и досиета? Леко пребоядисани, разбира се! Как мислиш?
Е браво! Сега и лекарите по 100 пъти на ден, за всеки пациент ще търсят наличност на лекарства!!! Че им е малко бумащината...