Четвъртък, 26 Декември 2024
29
ноем
 

Информираността за ХИВ е тревожно ниска

Петък, 29 Ноември 2024 | 12:10:41


Въпреки сериозния напредък в медицината, българите не биха сключили брак с живеещ с вируса, не биха били приятели с ХИВ позитивен и не одобряват носители на ХИВ да са учители и лекари. Това показва национално представително проучване показва обществени

Въпреки сериозния напредък в медицината, българите не биха сключили брак с живеещ с вируса, не биха били приятели с ХИВ позитивен и не одобряват носители на ХИВ да са учители и лекари. Това показва национално представително проучване показва обществените нагласи към ХИВ/СПИН в България. Изследването, проведено през ноември 2024 г. сред пълнолетното българско население, е реализирано от изследователски център „Тренд“ по поръчка на Сдружение „Здраве без граници“, което управлява единствения недържавно финансиран център за сексуално здраве CheckPoint София.

Резултатите от проучването показват, че толерантността към хората, живеещи с ХИВ и информираността за вируса са все още тревожно ниски, въпреки че младите и по-образованите дават надежда.

Българите все още изпитват трудности да приемат ХИВ позитивните в личния си живот. Проучването разкрива сериозни бариери в разбирането и приемането на живеещите с вируса, особено сред по-възрастните и по-малко образованите. Само 3% от анкетираните биха се оженили за ХИВ позитивен. Възрастта оказва съществено влияние: докато 19% от най-младите (18–29 години) заявяват готовност за брак, този процент спада до 8% сред хората над 60 години. Едва една четвърт от българите (25%) са готови да поддържат приятелство с ХИВ позитивен. Мъжете се оказват малко по-толерантни от жените – 28% срещу 23%.

Сферата на професионалните отношения показва малко по-високи нива на толерантност, но все още и в тази тема приемането е критично ниско. 29% от анкетираните биха работили с ХИВ позитивен. Интересното е, че безработните демонстрират най-висока толерантност – 43% от тях нямат проблем с такова сътрудничество. 23% от хората са готови да спортуват с ХИВ позитивен.  Най-голяма нагласа за приемане на живеещите с вируса проявяват жителите на областните градове (28%), докато в селата процентът е значително по-нисък (14%).

Резултатите показват, че информираността за ХИВ и начините за предпазване от инфектиране остава тревожно ниска. Едва 18% от анкетираните знаят за лекарства, които могат да предотвратят инфекция при рисков сексуален контакт (т.нар. PrEP). Най-осведомени са жителите на областните градове (28%) и висшистите (26%). 21% са информирани, че ХИВ позитивните могат да имат здрави деца, ако приемат терапия. 17% от участниците в националното проучване са чували за случаи на излекуване от ХИВ.

Има области, в които българите проявяват съпричастност и желание за промяна. 65% от анкетираните подкрепят безплатния достъп до лекарства за хора в риск от инфектиране с ХИВ (PrEP). Повече от половината българи (54%) смятат, че знанията за ХИВ трябва да бъдат включени в учебните програми. Най-голяма подкрепа има сред младите (18–29 години) – 68%.

Темите за личния и професионалния живот на ХИВ позитивните предизвикват сериозни разногласия в обществото. 29% подкрепят правото на ХИВ позитивните да сключват граждански брак, докато 45% са против. Само 16% подкрепят осиновяването от ХИВ позитивни, докато 66% са категорично против. 68% от анкетираните не приемат ХИВ позитивни да работят като учители, а 67% са против да лекуват пациенти. Интересен факт е, че висшистите са по-склонни да приемат ХИВ позитивни в професионалната си среда – 22% от тях подкрепят идеята за учители с ХИВ, в сравнение с 6% сред тези с най-ниско образование.

Резултатите от проучването очертават няколко ключови тенденции, които са индикатор за работа в посока повишаването на обществената информираност - включително за концепцията за неоткриваемия ХИВ, който не се предава и последиците от това за пациентите и здравната система, както и за наличието на лекарствата за превенция на инфектирането.

„Специални усилия трябва да се насочат към по-възрастните, хората с ниско образование и тези от малките населени места, където предразсъдъците са най-силни. Младите и високообразованите вече проявяват някаква толерантност, което е добър знак. С конкретни образователни и здравни кампании България може да направи важна крачка към по-голямо приемане и подкрепа на хората, живеещи с ХИВ“, коментира Елена Биринджиева, управител на CheckPoint София – центъра за сексуално здраве.

По повод Световния ден за борба с ХИВ/СПИН CheckPoint София, в партньорство с AHF Europe, провежда информационна кампания, посветена на намаляване на стигмата към живеещите с вируса. Двете организации разпространяват информационно обучително видео, което може да бъде свалено, включително със субтитри, от тук.

CheckPoint София ще предостави възможност на всеки, който иска да се изследва безплатно и анонимно за ХИВ, да го направи на 01.12.2024 г. от 12:00 до 18:00 часа на ул. Цар Самуил 111.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
fbaH


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...