!
Неделя, 08 Септември 2024
05
окт
 

Из вестниците: Още за здравното осигуряване, проверки в болници, проблеми на хората с увреждания

Петък, 05 Октомври 2018 | 09:32:49


„Това, което предстои, е след формиране на работните групи да седнем на масата и да говорим по същество. Тези разговори ще продължат може би около 2 месеца, като ясно заявих, че няма да слагаме никакви ограничения - колкото време ни е необходимо,

„Това, което предстои, е след формиране на работните групи да седнем на масата и да говорим по същество. Тези разговори ще продължат може би около 2 месеца, като ясно заявих, че няма да слагаме никакви ограничения - колкото време ни е необходимо, толкова време ще работим”. Това казва пред „Телеграф” здравният министър Кирил Ананиев във връзка с предложенията за промяна в здравноосигурителния модел.

„Въпросът е да постигнем висока степен на консенсус за определен модел. Ако по време на тези дискусии възникне трето предложение и всички институции застанат зад него, аз с удоволствие ще го внеса в Министерския съвет и в Народното събрание”, отбелязва за пореден път той. По думите му, целта е да се промени действащата система, защото според хората този модел не е социално справедлив, не дава равен достъп до здравеопазване, не проследява качеството на лечението, не стимулира хората да се осигуряват на реалните си доходи и не осигурява достойни доходи на работещите в здравния сектор. „Всичко това показва, че трябва да има промяна”, обобщава министърът.

Той изразява надежда новият модел да влезе в сила от 1 януари 2020 г., но уточнява, че този срок не е самоцел. „По-важен е дебатът и постигането на консенсус. Моето желание е с влизането на новия модел да заработи Националната здравна информационна система, да имаме изградена национална платформа за обществени поръчки на лекарствата и медицинските изделия и в същото време да сме на финала и на другия голям проект, свързан със спешната помощ. Той ще ни помогне много в процеса на преструктуриране и оптимизиране на системата”, коментира още Ананиев.

Няколко издания се спират на проверката в онкоболници, обявена вчера от прокуратурата. „Антимафиоти от ГДБОП и спецпрокурори влязоха в четвъртък в две специализирани болници за онкологично лечение заради проверка за злоупотреби. Екипите са в столичната болница „Йоан Павел” и в благоевградската „Свети Мина”, разкриха източници от ГДБОП”, четем в „24 часа”.

„Проверяват се данни за злоупотреби с лекарства за лечение на болни, съобщиха от прокуратурата. „Разследването е със сериозен характер, то не е започнало по сигнал”, уточни магистрат. Според запознати прокуратурата разполага с информация, че двете болници са източвали пари от НЗОК по добре измислени схеми, за които разследващите отказват подробности, докато не приключат проверките”, уточнява вестникът и допълва: „На телефоните в сайта на болница „Йоан Павел”, чиято сграда се намира на бул. „Ген. Столетов” в София, вчера следобед не отговаряше никой. За коментар не бе открит и шефът на раковата болница в Благоевград. Около нея периодично избухват скандали заради тежкото й финансово състояние и просрочени плащания от порядъка на 1 млн. лв.”

Ежедневниците отразяват и разговорите между майките на хора с увреждания и управляващите във връзка с очакваната реформа в социалния сектор. „Стана това, от което се опасявах. И аз вече не ви вярвам, г-н министър”, каза вчера омбудсманът Мая Манолова, след като стачкуващите майки на деца с увреждания напуснаха обидени дискусията в парламента, на която трябваше да сближават позиции. Протестиращите изпуснаха нервите си, след като социалният министър Бисер Петков обяви, че Законът за хората с увреждания няма да влезе в парламента до края на октомври”, четем в „Сега”.

„Проектът трябваше да е в ръцете на депутатите до 1 октомври. В понеделник обаче Петков го оттегли, след като се разбра, че всички са срещу него, начело с финансовия министър Владислав Горанов. В проекта имаше много спорни предложения - квоти за хора с увреждания във всяка фирма с 26 и повече служители, наказателни вноски при неизпълнение на този ангажимент, нови фондове на разположение на държавата и пр.”, допълва публикацията и посочва, че въпреки недоразуменията социалният министър смята, че Законът за социалните услуги ще бъде внесен в Народното събрание до 15 октомври. „Такъв проект обаче все още не е публикуван за обществено обсъждане”, отбелязва всекидневникът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
ydp2


Всичко за коронавируса
Още новини
Нови случаи на западнонилска треска у нас
07.09.2024 09:52:48

Нови случаи на западнонилска треска у нас

Нови три случая на западнонилска треска у нас. Така от началото на годината случаите са общо шест ...

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?
06.09.2024 11:10:00

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?

Може ли личният Ви лекар да Ви издаде дистанционно електронно направление за преглед при специали ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...