„Здравната каса да плаща всички изследвания, нужни за прием в болница. За това ще настоява лекарският съюз в новия рамков договор, обяви вчера председателят му д-р Иван Маджаров”, четем в „24 часа”.
„Тези изследвания не са включени в цената на клиничната пътека. Ако се направят в болницата, разходите за тях остават за нейна сметка. Затова лекарите препращат пациентите към джипитата за направление. Това не само води до допълнителното им орязване, но често се налага хората сами да си заплащат изследванията.
БЛС ще настоява да се въведе пакет от предхоспитализационен минимум, за който да се отделят средства за покриване на нужните изследвания.
„Това означава да бъде гарантирано на пациента, че няма да се лута между болницата и личния лекар", обясни д-р Маджаров”, допълва вестникът.
И още: „Изрично настояване на БЛС е и да се забрани прехвърлянето на средства между отделните пера в бюджета на касата. В противен случай няма да подпишат новия рамков договор.
Д-р Маджаров даде пример с вторичните профилактични прегледи при джипи на рискови групи пациенти с диабет, инфаркт, инсулт. За тях са заделени 7 млн. лв., от които до октомври са усвоени 33 000 лв. С възможността да се прехвърлят от перо в перо значителна част от парите ще изтече в други направления, а джипитата имат нужда от тях”.
„Телеграф” се спира на недостига на медсестри в Англия и пряката връзка с напускането на нашата страна на български кадри. „Англия привлича български и полски медицински сестри, за да попълват липсата на кадри в тамошните болници. Това съобщиха местните агенции на Острова. Проблемът с недостига на служители е най-силно изразен в многопрофилната болница в графство Шропшър, като дори се е стигнало до временно спиране на работата на спешното им отделение. За да може то отново заработи, е необходима помощ от чужди медицински специалисти”, пише изданието.
„Представяме три европейски университета, които подготвят медицински сестри. Два от тях са в Полша, а третият е в България. Студентите им приветстват идеята за възможност за работа извън родните им държави”, обяснява ръководителят на програмата за привличане на специалисти Ник Милър. По думите му, дипломираните българи и поляци, които заминат за Великобритания, ще преминат през период на обучение, който ще бъде признат като трудов стаж. С този бонус, здравните власти на Острова се надяват да задържат привлечените кадри на постоянна работа. Поканени да работят на Острова ще бъдат и български лекари. В същото време, за последните 20 г. страната ни са напуснали 30 хил. медицински сестри. В момента у нас работят едва 26 хил., а недостигът им само в извънболничната помощ е 11 хил. В болничната пък, са нужни близо 3 пъти повече медсестри”, отбелязва публикацията.
„Дума” отразява поредното забавяне на е-системата у нас. „Търгът за електронната система в здравеопазването отново е замразен, след като КЗК образува производство по поредната жалба. Тя е от ДЗЗД „Стемо - Гама Консулт”. В момента от здравното министерство чакат официалното уведомление от КЗК”, пише всекидневникът.
„В средата на октомври МЗ за пореден път пусна търга за електронната система на стойност от 2,493 млн. лв. без ДДС за три обособени позиции. Първата бе за изграждане на 35 регистъра за 1,19 млн. лв. без ДДС, втората е за административни услуги (за 891 хил. лв. без ДДС) и трета - за здравен портал (за 410 хил. лв. без ДДС). Крайният срок за подаване на документи бе 22 ноември”, припомня вестникът.