„Здравното министерство проверява липсата на три вида инсулин в аптеките. Хиляди болни от диабет сигнализираха за проблем с доставките на животоспасяващия медикамент. Подозрението е, че лекарството е изнесено зад граница заради по-голяма печалба. Тъй като такива случаи имаше и преди, министерството готви промени в Закона за лекарствата, които предвиждат експортът на инсулин да става само с разрешение от Изпълнителната агенция по лекарствата”, четем днес в „24 часа”.
„Монитор” пък допълва: „Безплатен инсулин за диабетиците ще бъде осигурен във вторник, увериха от министерството на здравеопазването. Вече близо два месеца три вида от препарата липсва от аптеките.
Според експерти от МЗ инсулинът е изнесен за чужди пазари. Затова ведомството разследва липсата му в аптечната мрежа, като търси и кой за коя държава го е реекспортирал. Той се заплаща от Националната здравноосигурителна каса и се предоставя на пациентите напълно безплатно. Ведомството подозира, че лекарството е изнесено заради по-голяма печалба.”
Според заместник-министъра Бойко Пенков дефицитът е в резултат на виртуална борса, пише още изданието. „В нея например от Германия се казва, че има нужда отдадено лекарство, прави се допитване кой колко може да достави и в какви срокове. Поради тази причина ако нещо го е имало на 15 октомври, на 19 вече го няма. Обяснението му е, че има търсене на друг пазар, където цените са доста по-изгодни за хората, занимаващи се с подобен тип паралелна дистрибуция.”
Проект за промени в Закона за лекарствените средства, подготвян от МЗ, предвижда прекратяване на порочната практика, припомня във връзка с проблема изданието. „Например една от възможностите е фирмите да изнасят медикаменти само след като пазарът за това бъде задоволен и получат разрешение за всяка позиция от Изпълнителната агенция по лекарствата”, пише вестникът.
Някои от промените в този закон обаче будят повече опасения, отколкото одобрение в бранша. „Цените на лекарствата с рецепта ще се увеличат с 10%, а цените на медикаментите, за които не се изисква лекарско предписание - с минимум 15%, ако новият проект за промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина влезе в сила. Прогнозата е на Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки, която обединява веригите от два и повече обекта в България. Причината е, че в проекта на здравното министерство е заложена забрана търговците на едро да дават отстъпки на аптеките за количества и така независимо колко е голяма една аптека и колко пазарува тя ще трябва да продава на горната ценова граница”, четем в „Капитал Daily”. „От Асоциацията на собствениците на аптеки смятат, че забраната на отстъпките от търговците на едро към обектите на дребно на практика означава фиксиране на цените на едро на лекарствата.
„Това е антипазарен законопроект. Основният въпрос е каква е изгодата за потребителя? В момента средният размер на отстъпките за лекарства с рецепта е 8-10% и тя отива към пациентите, а аптеките се конкурират с цени. Отстъпките при лекарствата без рецепта са още по-големи. Ако текстът влезе в сила, аптеките ще получават поръчките си на една и съща цена независимо от оборотите и съответно ще трябва да се изравнят в ценово отношение”, казва Николай Костов.
Според него текстът е лобистки от страна на съсловната организация на фармацевтите - Български фармацевтичен съюз, и е в полза на най-многобройните им членове - единичните малки аптеки”, пише ежедневникът.
„Всички те настояват от години за фиксирани цени, за да не могат големите и добри аптеки да имат конкурентно предимство пред останалите. Текстът само показва как Българският фармацевтичен съюз е антиобществена организация, която предпочита да защити бизнеса на неуспешните субекти с помощта на увеличаването на цените на лекарствата, което ще засегне всички пациенти”, коментира Костов, цитиран от „Капитал Daily”.
Публикация в „Монитор” известява, че МВР ще поставя камери в болниците заради зачестилите джебчийски кражби в последно време. „Това е заложено в Плана за изпълнение на приоритетите и постигане на целите на Националния съвет по превенция на престъпността за периода 2016-2018 година. Според него лечебните заведения трябва да бъдат оборудвани с видеонаблюдение, тъй като постоянно се получавали сигнали за изчезнали вещи и дори медицинско оборудване”, пише вестникът. Материалът разказва за няколко кражби на вещи на пациенти и продължава: „Лекари си спомнят и за много по-фрапантни случаи когато кражба, блокирала работата на столичната Пета градска болница за цяло денонощие. Апашите отмъкнали 24 метра метални тръби за медицински кислород, които после върнали за вторични суровини. Крадците срязали проводниците, които снабдяват лечебното заведение с кислород под високо налягане. Получила се и сериозна авария. Така осем души, които чакали за операция, се наложило да бъдат отложени за следващия ден. Кражбата започнала още по светло от малка шахта, от където са отрязани първите метри тръби с взривоопасен кислород. Секунди след това в болницата се чул гръм, но защитната система се включила и така петте тона кислород не гръмнали”.