В рубриката „Дискусионна трибуна – за моделите, ползите и бъдещето“ е отразено становището по предлаганите промени на проф. Атанас Щерев, председател на Комисията по здравеопазване в НС в средата на 90-те години на миналия век. Той аргументира тезата си, че „здравната реформа е отговорност на цялото правителство“, напомня, че „безплатна медицинска помощ никога не е имало“ и подробно и компетентно разяснява защо трябва да се постави акцент върху доболничната помощ и профилактиката, как трябва да се промени здравната политика спрямо държавните и общинските болници. Проф. Щерев за пореден път пледира и за регламентиране на доплащането за медицински дейности, както и за създаване на фонд за бедни и безимотни граждани, който да гарантира техния достъп до здравни грижи.
По темата за промените „Форум Медикус“ огласява позициите на министър Ананиев, изразени пред депутати от Комисията по здравеопазване, но и отива по-далеч. Под наслов „Те ще подготвят промените“ изданието огласява участниците в различните работни групи, които вече заседават за подготовка на нормативни и организационни текстове за предстоящите модели. Идеята на редакционния екип е, че имената на реформаторите трябва да се знаят, защото е крайно време при успех или неуспех да се помни кой е допринесъл, кой е спънал процесите на движение към по-добро управление и по-добро здравно обслужване.
Друг акцент в новия брой е темата от изминалата седмица, свързана с донорството и трансплантациите – за състоянието у нас, за тревожния език на числата, отнасящи се до донорските ситуации, до организацията и липсата на възможност за белодробни трансплантации в наши клиники, както и за необходимостта от законодателни промени в тази деликатна сфера.
В брой 31 на „Форум Медикус“ намира място и изразената тревога на представителите на чуждестранните фармацевтични производители за хода на работа на Комисията за оценка на здравните технологии и на съвета по цени и реимбурсиране. Тревогата е провокирана от факта, че е налице забавяне, което може да попречи на следващите преговори на производителите с НЗОК, което пък ще направи невъзможно нови и ефективни терапии да станат част от реимбурсния списък на осигурителния фонд още през 2019 г. Последиците са ясни – по-малко болни ще имат достъп до модерното лечение.
„Българската кардиология – в ритъм с новото познание“ – това е заглавие на кореспонденция за отминалия 16-и конгрес по кардиология. Форумът е мащабен, сериозен и не на последно място доказва, че нашите специалисти действително осигуряват на своите пациенти достъп до модерно инвазивно, неинвазивно, медикаментозно лечение. И според признанието в интервю с избрания президент на Европейското дружество по кардиология „българските кардиолози имат възможност да постигнат много чрез действия за ограничаване на смъртността и увеличаване на продължителността на живота в добро здраве за своите пациенти“.
В научно-пропедевтичен план специализираният вестник съобщава данни от проучвания в практиката за ефект на медикамент, информира за темите и акцентите в предстоящ симпозиум по репродуктивна медицина. И допълва облика на отминалата седмица чрез съобщения, репортажи и хроника на събития от богатия делник на здравеопазването. Защото системата продължава да действа независимо от огромното очакване, с което са натоварени предстоящите дни и месеци на кардинални промени.