Специализираният медицински седмичник акцентира върху актуалната глобална тема за пандемията от COVID-19 и отражението на заразата върху всички аспекти на живота. „Най-лошото вероятно предстои” е заглавие на коментар от сп. „Лансет”, изведен на стр. 1 поради стратегическия анализ на данни и числа от хода на инфектиране в различни части на света, от състоянието на заболяемостта в Източното полукълбо, в Латинска Америка и Африка. Изводът е, че „Пет месеца след като СЗО обяви заразата със SARS-CoV-2 за глобална здравна опасност, вирусът продължава да бъде значима и комплексна заплаха...”
В новия брой „Форум Медикус” публикува и синтезиран анализ на ВВС за т. нар. „тихи разпространители” – безсимптомни носители на вируса, които подклаждат пандемията, за пресимптомното предаване на заразата, за източник без никакви симптоми, от който се формират големи огнища. Цитиран е и английски експерт проф. Нийл Хол, който казва:”безсимптомните случаи може би са тъмната материя на сегашната зараза, те са ахилесовата пета на сегашното противодействие на пандемията”.
„Форум Медикус” в бр. 29 обобщава темата и във вълнуващ фоторепортаж как светът благодари на медиците, които денонощно се грижат на тежките случаи, посрещат първите новозаболели, воюват за всеки човешки живот. В Испания Саграда фамилия отваря врати за медици, във Франция посвещават честванията на националния си празник на медиците. И в България, където Националната художествена галерия открива изложба с картини с цветя на български художници, а „входът е свободен” за медици до средата на септември т.г.
„Здравето като социално-икономическа категория” е статия в новия брой, която припомня основни и важни теоретични тълкувания за ефекта на здравето и здравеопазването за общото развитие и просперитета на всяка държава – всичко това бе доказано in vivo от възникналата през тази пролет пандемия. И един извод:”резултатите от здравната помощ отговарят изцяло на постановките на фундаменталната икономическа теория за благо и продукт”.
В новия си брой седмичникът „Форум Медикус” отразява също събития от последните дни – настояване за целево финансиране на болниците, подписано от представители на сдружения и съюзи от тази сфера; решения на Министерския съвет, свързани със здравните дейности; възможности за модерна диагностика в „Александровска”, за иновативни робот асистирани операции в УБ”Д-р Г. Странски” в Плевен и др.
Изданието информира и за последни новини около т. нар. строеж на нова детска болница, като избира показателното заглавие „На въртележката от процедури и несъгласия”.
И не на последно място „Форум Медикус” откроява изобретение на учени от Института по роботика на БАН – робот за дезинфекция чрез автоматизирано биологично обеззаразяване на големи помещения, училища, детски градини, зали и публични институции. Роботът е изработен специално в рамките на дейностите на академията за ликвидиране на пандемията с COVID-19.