Безспорен акцент в броя е пространно интервю с проф. Владимир Пилософ – директор на Фонда за лечение на деца, в което той споделя за професионалната аудитория своите изводи от няколко месечното запознаване с делата на фонда. Проф. Пилософ извежда важни изводи за правилата, постановките и практиките в реализиране на дейностите по изпращане на деца за лечение – както у нас, така и в чужбина. Дългогодишният специалист смята, че е необходима нова философия за дейността, която да включва много по-активно участие на българските педиатри, да изисква ангажираност на представителите на клиниките и катедрите по педиатрия. Не на последно място проф. Пилософ аргументира своята теза колко по-полезен за всички би бил подход, при който чуждите лекари посещават страната и съвместно спомагат за вземането на решения за поведение, за лечебните подходи, за проследяването на резултатите при всеки конкретен случай. Интересни са и две от заключенията на професора: фондът е инвестиция на държавата в детското здравеопазване, което изисква преценка за ефективност на всяко действие; фондът на практика като в огледало отразява неудачите на нашата здравна система.
В новия брой на „Форум Медикус“ темата за децата присъства и с научно-пропедевтична статия за поведение при спешни състояния при ухапвания и ужилвания на най-малките – във време, когато опасностите от змии, пчели и оси, от кърлежи са големи, а навременната реакция – важна за крайния резултат. Изданието напомня на читателите и за характерните за сезона „познати и винаги изненадващи летни инфекции“.
В рубрика „Горещ акцент от седмицата“ е проследена подробно актуалната информация по тестовото стартиране на системата за електронна идентификация. Верен на стила си, вестникът представя различни гледни точки, но така или иначе важната информация се отнася за последните и окончателни решения на НЗОК.
В бр. 28-29 на „Форум Медикус“ специалистите могат да се запознаят с новости от Европейската агенция по лекарствата, където се организират допълнителни проучвания за парацетамол, за специфичен препарат за диабет, за лекарства, съдържащи фактор 8, и за такива, съдържащи ретиноиди – сериозна информация за сериозни читатели. В този дух е и превод на коментар от сп. „Лансет“ за доказани предимства на аспирин за превенция на вторичен инсулт. Темата за медикаментите присъства и в огласено решение на Министерския съвет от 27 юли т.г. за промени в Наредбата за цените на лекарствените продукти. Други оповестени решения на МС са: за отмяната на запрещението на хора с ментални увреждания; за увеличение на средствата за стипендии на студенти – български граждани; за одобрение на резултати от заседание на Съвета на Европейския съюз за социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси.
В новия брой на „Форум Медикус“ се дава информация и за мотивите на МЗ да промени някои аспекти в наредбата за дейности по асистирана репродукция. Делникът на здравна система присъства с информации и кореспонденции за резултати от кандидат студентската кампания в Медицинския университет в София, наречен „дом за отличници“, за реализиран проект в сферата на детската психиатрия в Александровска болница, за празник в УБ „Св. Марина“ във Варна, за персонализирано ендопротезиране, осъществено в УБ „Св. Георги“ в Пловдив, и др.
Важен обществено-политически акцент в броя е и коментарът „На вододела между здравето на българина и живота на европееца“ с размисли за нашите си дела и за случващото се в Европа, в света, което поставя на изпитание разбиранията ни за ценностите на демокрацията и цивилизацията.