За да нямаме банкрутирали общопрактикуващи лекари, както капят болници в България, трябва да се вземат мерки. Това заяви пред btv д-р Николай Брънзалов от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, който коментира актуалните в последните дни въпроси, свързани с потребителската такса, заплащана от пациентите.
Д-р Брънзалов припомни, че преди години тя е била един процент от минималната работна заплата, след което е взето политическо решение нейният размер да бъде фиксиран. „След което минималната работна заплата нарасна два пъти и затова може би често се появява тази сума от 5,10 лв., колкото е в момента минималната работна заплата“, обясни той, като подчерта, че точна сума за размера на потребителската такса от страна на ръководството на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари не е посочвана.
Д-р Брънзалов беше категоричен, че таксата трябва да се обвърже по някакъв начин с МРЗ, но поясни, че за момента не е решено категорично точно колко трябва да е тя. „Ние сме за разговори, защото проблемите са много, напрежението в съсловието расте“, коментира той. Д-р Брънзалов изтъкна, че трябва да стане ясно, че ОПЛ не желаят да вземат от всеки пациент потребителската такса, която е „замръзнала“ от 6-7 години, но допълни, че от сдружението настояват за разговори по тази тема.
Когато трябва да се върши някаква социална дейност за сметка на лекарския труд, на това вече не сме съгласни, заяви още той. Д-р Брънзалов изтъкна, че голяма част от пациентите са освободени от потребителска такса на базата на някакъв нормативен акт. В същото време разликата за таксата на пенсионерите се забавя, като последното такова забавяне на плащанията към медиците е било от четири месеца. Той бе категоричен, че държавата трябва да изпълни ангажимента си в това отношение. „Ако държавата иска да провежда някаква социална политика, нека я провежда, но не за сметка на лекарския труд. След като има освободени, кой ги е освободил? И след като ги е освободил, нека той да се заеме с тази разлика“, каза той.
Д-р Брънзалов припомни, че освободени от такса са и децата, като посочи, че това също е за сметка на лекарския труд. „Колегите с повече дечица в практиките си и преглеждат особено сега нон-стоп, може да си тръгнат след края на работния ден, уморени, с празен джоб и да не и получили нито една такса“, коментира той. По думите му медиците изнемогват. „Лекарският труд е високоспециализиран труд, но в България е девалвиран“, заяви той, като допълни, че средната възраст на общопрактикуващите лекари в България е 58 години, а 25% от тях са в пенсионна възраст. В същото време, даде за пример той, заплащането за час труд на личен лекар в Ирландия е 70 евро. Д-р Брънзалов изтъкна още, че кабинетите на личните лекари са обзаведени от тях самите, както и че плащат наем за помещенията, консумативи и възнаграждения.
Потребителската такса да е 5,10 лв., поискаха отново лични лекари
29.01.2018 11:45:03Джипитата не получавали таксата за пенсионери четири месеца
24.01.2018 09:59:23Пациентите да плащат пълна потребителска такса и да търсят компенсации от социалните, предлага БЛС
22.01.2018 14:56:08