В Европейския съюз са в ход 29 проекта за разработване на ваксина и 86 на лекарство срещу Covid-19, като говорим не само за фармацевтични компании, но и за университети. Това каза в интервю за БНР зам.-директорът на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) Ноел Уатион.
„Това, което правим ние, е да предложим набор от мерки, които да подкрепят разработването на лекарство и ваксина. Бърз научен съвет, който предоставяме, преглед на всички данни и незабавно даване на обратна връзка. Създадохме и ускорена процедура за оценка, която позволява да се съкрати цялостно научния процес“, каза той.
„Важно е да подчертаем, разбира се, че всички сме поставени под огромен натиск за намиране на лекарство и ваксина. Но е в интерес на обществото и двете да бъдат ефикасни и не само това, но и да са безопасни за употреба. В противен случай ще създадем нов проблем. Към момента все още няма доказана ефективна терапия, нито одобрена ваксина. Събират се данни, преразглеждат се и трябва да имаме предвид, че са нужни още няколко месеца преди да кажем - ОК, и да пуснем лекарство на пазара, за което имаме достатъчно доказателства, че е едновременно ефикасно и безопасно“, уточни Уатион.
По думите му тази пандемия е показала, че Европейският съюз е крайно зависим за лекарства от други държави. „Недостигът на лекарства не е нов проблем. В миналото също е имало недостиг, в някои държави - членки по-осезаем, отколкото в други. Ето защо още преди тази пандемия бяха създадени системи за уведомяване за недостиг на лекарства в страните - членки. Разбира се, пандемията от Covid-19 влоши ситуацията, защото имаме мултиплициране на други проблеми - има затворени фабрики в Китай и в Индия, има логистични затруднения за доставки, има забрани за износ както извън Европейския съюз, така и вътре в него. Има редица държави - членки, които също наложиха забрана за износ“, каза още зам.-директорът на ЕМА.
Той уточни, че най-голяма нужда има за лекарства, които се използват в отделенията за интензивна грижа в болниците, но тъй като фармацевтичната индустрия е увеличила капацитета си, е предотвратен най-лошият изход в тази ситуация.
„Разбира се, все още има проблеми, които трябва да се адресират. Създадохме системи, чрез които фармацевтичните компании ни докладват директно на нас в допълнение на докладите от националните правителства. Създадохме и изпълнителна група, която работи специално върху недостига на лекарства, свързани с Covid-19, въведохме и регулаторни облекчения за фармацевтичните компании по време на пандемията. Така че бяха предприети редица действия, за да намалим максимално възможността за възникване на недостиг на лекарства“, добави Уатион.
По отношение на ефективността на антималарийните лекарства като хлорохин и хидроксихлорохин срещу Covid-19 зам.-директорът на ЕМА заяви, че притесненията са, че тя не е доказана, а към това се наслагва липсата на безопасност от употреба на продукта.