„Твърде рано е да се правят окончателни заключения по отношение на недостига на средства в НЗОК. С отчета за деветмесечието, който ще бъде разгледан октомври месец, ще имаме по-ясна информация за очакваното изпълнение на бюджета. Засега има две направления, в които се увеличават разходите и това може би ще окаже влияние и върху бюджета за следващата година, но сме взели мерки да анализираме проблемите и да ги преодоляваме“. Това каза председателят на Надзорния съвет на Здравната каса и зам.-министър на здравеопазването Жени Начева пред журналисти днес.
По думите й едното направление е свързано с европейските плащания за лечение на български граждани в чужбина, където текущите разходи бележат тенденция към увеличение. „Това обаче няма да създаде проблем за изпълнението на бюджета за тази година, защото параметрите, които ще заплатим, са договорени вече с държавите членки. Има тенденции, които трябва да анализираме и коригираме като поведение, начин на работа за следващата година. И другото направление е свързано с лекарствата, където също има тенденция за увеличение на разходите, но не бих искала да се ангажирам с конкретни числа, защото анализите там продължават“, каза Начева.
Тя подчерта, че тенденциите в лекарствената сфера са твърде динамични, но Касата вече е предприела някои мерки и не наблюдава безучастно тези процеси. „Скоро и тях ще представим на вашето внимание, анализираме различни възможности за удържане на разходите“, каза Жени Начева.
„Всички промени, които ще се приемат, свързани с работата на Здравната каса, ще бъдат оповестени и анализирани. Когато се подготви Законът за бюджета на Касата, заедно с него ще бъдат подготвени и други мерки и дейности, които да реализираме с цел оптимизиране на разходите и подобряване работата на системата и през октомври или ноември месец, когато проектозаконите бъдат подкрепени от Министерски съвет, ще обсъдим и тези мерки“, допълни тя.
Жени Начева беше категорична, че новите модели на здравно осигуряване и предложенията, свързани с тях, няма да засягат параметрите в бюджета за 2019 г.
Спешно връщайте Белянкина за шеф на бюджета на касата!!!
Румяна Табакова също е много добър вариант ! Нашата маса поздравява вашите. Наздраве !
Наздраве, Гане! За 20.10.2018 г. :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
На снимката-изкривеното лице на комунистическата здравна система Семашко...
Днес сте много пасивни. Нови модели, нови предложения , но не и през следващата година. Нека обаче говорим за 2019 година. Нов бюджет - колкото толкова. А защо мислите, че той не стига. Пари има има за всичко, няма контрол. Парите се наливат към най неработещите и наглите. Те си искат и кеш. Защо всички страдат, няма контрол. Обвързаност между контрольорите и самозабравилите се лекари. Г-жо Начева, разменяйте контрола в касите, нека всички да имат контролни функции. Преустановете лобизма. Раздут щат - никаква полза.
Абе, чичка 5600 чиновници на МЗ,РЗИ,ИАМО,НЗОК,РЗОК,РЗИ контролират лекарите ежечасно, дори пречат на прегледите на пациентите . Десетки ,ако не стоици на ден са проверките им в медицинските здравни заведения. Само кухи лейки се хващат на пропагандните внушения ,че нямало контрол. Всъщност няма реално финансиране за нормална здравна система. А тук това финансиране е 20-22 пъти под разходите на пациент от Западна Европа, Няма как с мантри ,че липсвал контрол да запълните липсата на 22 пъти по-малкото средства за нормално здравеопазване. Всичките тъпанари цепещи небето ,че нямало контрол и ,че трябвало още повече контрол са само жали пионки подемащи пропагандни внушения за да отклонят вниманието от реалните факти –НЕФИНАНСИРАНО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ. Така в едно лозе в което не си поливал цяла година ходи си ти с пушка и осъществявай контрол ,ама няма какво да се роди там. Ама ти още кияци с пушки назначи там да кръстосват и да упражняват контрол. Може пък някоя чепка да вземе да даде някое зърно от страх…
Na tozi pogled ne bih poveril dete.Mnogo konzlagerno be……...