Често ставаме свидетели на проблеми, породени от психично болни, но десет пъти по-често сме свидетели, че тези хора имат ужасно много проблеми. Това отбеляза пред БНТ директорът на държавната психиатрична болница „Св. Иван Рилски“ д-р Цветеслава Гълъбова. „И именно неглижирането на техните проблеми и трудностите, които срещат, водят до това, че се случват инциденти“, посочи тя.
По думите й, големият проблем в България, свързан с психичноболните, е, че липсва мрежа за тяхното обгрижване и адекватно рехабилитиране в извънболнична среда. Тя подчерта, че тези пациенти получават изключително качествено медикаментозно лечение, но не получават другата грижа.
„Липсата на адекватни, истински числа какво е състоянието, е проблем, но самата информация няма да ни помогне да лекуваме“, коментира д-р Гълъбова във връзка с факта, че у нас няма регистър на психичноболните. Тя обаче посочи, че такъв регистър би бил полезен за планиране на разходите за това направление и допълни, че тя самата разчита на изграждането на единната информационна система в здравеопазването, която ще подпомогне създаването на политики и планирането.
„Клинични пътеки в психиатрията няма. Мисля, че ние сме единствената специалност, която няма високоспециализирани дейности в амбулатория“, отбеляза още директорът на „Св. Иван Рилски“ и припомни, че тази дейност се финансира от държавния и общинските бюджети, основно на исторически принцип от преди въвеждането на здравноосигурителния модел.
Запитана какво ще видят в болницата, ръководена от нея, чуждите експерти, които пристигнаха за оценка на състоянието на системата за психиатрична помощ у нас, д-р Гълъбова каза: „Първото, което се вижда, е пътят до болницата, който е в ужасно състояние. След това ще се видят проблемите със сградния фонд, проблемите с линейките. Другото, което няма да се види, но ще разкажа, е проблемът със затлачените в държавните психиатрични болници т. нар. „живеещи болни“. Това са безспорно болни хора, при които обаче отдавна е отпаднала медицинската необходимост да бъдат в лечебно заведение.“ Във връзка с тези проблеми тя припомни, че становището на Българска психиатрична асоциация за необходимост от реформа е от 1994 г., но движение по този въпрос няма.
Д-р Цветеслава Гълъбова коментира и кадровия проблем, като заяви, че младите хора, които работят в психиатричните болници, са много малко. „Имали сме през годините желаещи, започват и – не просто напускат болницата, те напускат страната“, подчерта тя. „Много хора напуснаха страната, много се готвят да я напуснат. Проблемът е изключително сериозен, защото и оставащите, по чисто биологични причини, отпадат от системата – пенсионират се и т.н. Средната възраст на психиатрите се е качила много. А положението с психиатричните сестри – там мисля, че вече сме катастрофирали“, коментира специалистът.
АБСОЛЮТНО ПРАВА!
Хубава жена,спор няма!