„Аз лично бих изчакал малко повече време, за да се види устойчива тенденция и на базата на устойчива тенденция да се променят мерките. Всички ние искаме да се върнем обратно към нормалността, но почти 800 човека са в интензивно отделение, а над 10 000 са хоспитализираните. Това са параметри, които говорят, че здравната система все още е напрегната и трябва да подходим малко по-внимателно“. Това коментира пред БНР пулмологът д-р Александър Симидчиев относно управлението на COVID кризата и отхлабването на мерките от днес.
Той посочи, че е привърженик на стратегията „COVID нула“, която залага на пълното изличаване на пандемията на територията на България чрез строги мерки за няколко седмици. „Стратегия, която се базира на това да прекратим епидемията, а не да играем на пинг-понг. Този тип решение не може да ни позволи да победим епидемията в дългосрочен план. Дългосрочното решение винаги е било да изградим колективен постваксинален имунитет“, обясни той. В рамките на един или два месеца според него обаче това не може да се случи.
Според д-р Симидчиев с настоящия темп на ваксинация това няма да се случи скоро, защото позволяваме на вируса да се размножава и променя. Нужно е масирано, много по-бързо ваксиниране на хора, които искат да бъдат имунизирани, категоричен бе той. За целта обаче е нужно достатъчно количество ваксини и желаещи да се ваксинират.
Ние трябва да спрем пандемията, а след това да възстановим всичко останало. А за да бъде спряна, се изисква кратък период на неща, които вече познаваме добре – така както беше в началото на епидемията, обясни д-р Симидчиев. За съжаление това не се харесва на хората, но е необходимо от медицинска гледна точка, посочи той.
Д-р Симидчиев, който бе избран за депутат на проведените избори, даде и някои подробности за идеите си в парламента. „Направихме стратегия, която е свързана с това как да можем да се справяме, и ще я внесем в Народното събрание“, посочи той. Стратегията предвижда законодателни промени за ясно разписани правила и предварително зададени критерии при въвеждането на извънредно положение, както и план за справяне с него, обясни той. „Да има ясни правила, хората да имат предвидимост, всички заедно да се хванем за ръце и да намалим инфекциозността на този вирус до под 10 пациенти на ден“, каза д-р Симидчиев. До момента такава последователност според него е липсвала. „Вирусът най-много харесва да се правят мерки на базата на фейсбук статус или PR, да се вкарва политика или обществените нагласи в контролирането“, коментира той, като подчерта, че е нужен научен и категоричен подход.
Друга идея на колегите му в парламента ще е създаването на подкомисия към парламентарната здравна комисия. „Ние трябва да се съединим, за да направим нещо смислено с тази пандемия. Трябва да се съединим на базата на истински консенсус, там където медицината е водеща, на базата на ясни принципи“, коментира той.
Само дано този месия не го сложат да води цирка, че съвсем ще се оплетем с такова мислене за нещата.
А колко добре се бяхме с досегашния месия от Банкя.
Брат, нужно е да спрете да ни занимавате с поредния сезонен бацил и да ни оставите да работим малко истинска медицина.
Много точно казано! Именно заради тази пресилена лудница, смъртността хвърчи до небето. Хората не могат да си лекуват истински-сериозните заболявания. Стига политика, медицина ни трябва.
какво е пил?
Чорбата от главата ти
Генчо, известен като Вечната Амбър! Готвиш за нов плонж?