!
Неделя, 27 Април 2025
05
март
 

Д-р Персенски: Доказването на поликистозни яйчници изисква специализирани изследвания

Вторник, 05 Март 2024 | 11:09:02


„Всяка година у нас се раждат или еднакъв, или по-малък брой бебета, и това е устойчива тенденция последните 20 години. Причините са многофакторни. Хората раждат все по-малко деца, избират модела семейство с едно дете, дамите решават да забремене

„Всяка година у нас се раждат или еднакъв, или по-малък брой бебета, и това е устойчива тенденция последните 20 години. Причините са многофакторни. Хората раждат все по-малко деца, избират модела семейство с едно дете, дамите решават да забременеят и да родят все по-късно през живота си, след като са приключили със своята кариера, и това неминуемо създава трудности в зачеването“. Това каза в подкаста на БНР „В центъра на системата“ д-р Калоян Персенски, акушер-гинеколог в Университетска болница „Лозенец“.

По думите му добрата новина е, че млади и образовани двойки вече искат да имат повече от едно дете, но една от причините за демографската криза е и че голяма част от хората в детеродна възраст са в чужбина.

„Жените, които идват в кабинета, са с проблем в забременяването и са над 35-годишна възраст. Проблемите им са медицински, защото женският организъм има определен яйчников резерв, който когато бъде изчерпан, нещата стават трудно. Жените трябва да търсят помощ, ако до 35-годишна възраст и до 6 месеца опити няма бременност. Добре е да търсят консултация със специалист в сферата на асистираната репродукция или ендокринен гинеколог. Тази консултация не означава, че се тръгва към инвитро. Много често нещата се случват спонтанно, в хода на изследванията или когато жената се успокои психически“, каза д-р Персенски.

Той поясни какви прегледи следва да се назначат – ехография, цитонамазка, измерване на яйчниковия резерв, което се извършва между 3 и 5 ти ден на цикъла, както и спермограма на партньора. По думите на акушер-гинеколога спермограмата е добре да се направи в две лаборатории, за да се сравнят резултатите.

„При жените една от основните причини за затруднения в зачеването са поликистозните яйчиници – поликистозен яйчников синдром. Това не означава, че жената има множество кисти на яйчника, а че има повишен брой на мъжките полови хормони в женското тяло – хиперандрогенизъм. При това състояние на организма първо облекчаваме симптомите, които са нередовен цикъл, засилено окосмяваме по тялото, обилен цикъл. Лечението е чрез противозачатъчни. При тези жени проблемът е, че те имат рядка или нямат овулация. Когато се търси бременност, е добре да се потърси специалист, защото могат да бъдат стимулирани яйчниците да отключат овулация. Лечението е специфично, изисква време, изисква наблюдение и проследяване от специалист. Може да продължи повече от една година“, каза д-р Персенски.

Той обаче уточни, че понякога може да има и лъжливо диагностицирани поликистозни яйчници, ако се съди само по външни белези на жената.

„Трябва да направят специализирани изследвания, защото за жената е много травмираща тази диагноза. Повечето жени, като чуят „поликистозни яйчници“ и решават, че не могат да бъдат майки. Това категорично не е вярно – жените с поликисотозен яйчников синдром могат да забременяват, могат да бъдат майки, но за целта трябва да се потърси консултация със специалист по асистирана репродукция. Има три критерия за определяне на диагнозата „поликистозен яйчников синдром“: клиничен и биохимичен хиперандрогенизъм (акне), рядка или липсваща овулация (олиго или ановулация), ултразвуково изследване, при което яйчниците се наблюдават и те трябва да имат характерната морфология за поликистозен яйчник. Този последният признак се променя най-много и последните години имаме нов ехографски признак за поликистозен яйчник и това е общият обем на яйчника. Преди се брояха определен брой фоликули с определена големина, характерно разположени като броеница в края на яйчника, а сега се изследва общият обем на яйчника, който, ако е повече от 10 мл. се смята за положителен. Това са световните Ротердамски критерии, които не се препоръчват от Американския колеж по акушерство и гинекология“, каза още д-р Персенски.

Той допълни, че за забременяването са опасни и инфекциите, предавани по полов път, като не това не се отнася толкова за инфекцията с човешки папилома вирус, колкото до заразяването с хламидия, уриаплазма, гонорея, защото могат да доведат до възпалителни изменения на малкия таз и оттам – до запушване на тръбите или непроходими тръби. Друга причина за проблем със забременяването е ендометриозита, която се среща при почти всяка втора жена, която има трудност със зачеването.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
*RYG


Всичко за коронавируса
Още новини
Детето има нужда от здравноосигурителна книжка – откъде да я вземем?
26.04.2025 10:20:14

Детето има нужда от здравноосигурителна книжка – откъде да я вземем?

Как и къде можете да извадите здравноосигурителна книжка на детето си? Това е въпросът, разглежда ...

Безплатни изследвания на дишането при пушачи през май в четири града
26.04.2025 09:16:32

Безплатни изследвания на дишането при пушачи през май в четири града

Безплатни изследвания на дишането при пушачи и бивши пушачи ще се провеждат през май в София, Пло ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...