„Предложението за ограничаване на терапията на пациентите не е на БЛС, а го предлага екипът на НЗОК. Лекарският съюз не приема текстовете по чл. 49 от проекта на НРД в този им вариант по простата причина, че това ще доведе до ограничаване на пациентите до достъп“. Това каза зам.-председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов на брифинг днес.
„Ние настояваме – образно казано, пациентите да получават три хапчета, а не три монопродукта. В реимбурсната листа съществуват и т.нар. фиксирани комбинации, при които в едно хапче има два или три продукта, които синергично действат по-добре на пациента. Въпреки това и те могат да се окажат недостатъчни и терапията трябва да се допълва и с други групи медикаменти. Нашето настояване е този член от НРД да не бъде променян. Единствено трябва да се упомене към него, че трябва да се спазва Наредба 4, която е написана перфектно и е по-висш административен документ с цел да се избегнат различните тълкувания от различните РЗОК, които влошават работата на моите колеги, а на всичкото отгоре и са глобявани неправомерно. Настояхме в чл. 49 да се включи единствено, че се работи по Наредба 4. Тя се отнася към сроковете за изписване на лекарства, колко често могат да бъдат изписвани, в нея не съществува текст, че трябва да се изписват на отделни рецептурни бланки. Много наши колеги са глобявани неправомерно, защото някъде въпросният член 49 не се тълкува според Наредба 4“, уточни д-р Брънзалов.
Той подчерта, че материята е сложна и затова БЛС настоява за ясен текст, а не за текст, който може да бъде интерпретиран по различни начини, на различни места.“ Както от страна на Районните каса, които трябва да осъществяват контрол върху изписването на медикаментите, така и от моите колеги – общопрактикуващите лекари“, каза зам.-председателят на БЛС.
По думите му варианта на НЗОК на нормативните текстове може да откаже пациентите да се лекуват, тъй като за тях ще бъде невъзможно да получават рецептата за терапията си с едно идване, а на лекаря ще бъде много трудно да я изпише. „Тук става въпрос за медикаменти, които са реимбурсирани, но на практика са с изключително ниски цени. Няма скъпи медикаменти. И не мога да разбера с какъв мотив се наложи промяната на този член в НРД. Сега пак се оказва, че ще печатаме и тонове хартии. Ние чакаме електронно здравеопазване, а се вкарват текстове, които противоречат на медицинската наука, на по-доброто качество на живот и на лечението на пациентите“, каза д-р Брънзалов.
Д-р Николай Брънзалов заяви още, че през по-голямата част от преговорите с Касата е имало чуваемост и се надява този сериозен проблем да бъде отстранен в близките дни.
Айде не ми жалете пациентите ,че ще получават един комбиниран медикамент вместо 3. Всички тези пари за лекарства нарастват неимоверно много за последните 10 години и директно това са пари ,които трябваше да отиват за увеличение на заплащането на лекарите ,а не Ганьо да получава все повече и повече безплатни медикаменти и реално лекарите да му ги плащат с незаплатения си труд.
Ами вие от БЛС ,къде бяхте ?Почесвахте ли се ?Забравих награждавахте се !