!
Събота, 23 Ноември 2024
14
авг
2
 

Д-р Младен Таиров: Не подценявайте оплакванията си, търсете лекар

Добре е хората да знаят, че чрез телефон 112 могат да се свържат с обучени спешни медици, които да ги наставляват при оказване на помощ до пристигане на спешния екип

Понеделник, 14 Август 2023 | 16:10:25 Невена Попова
2

Д-р Младен Таиров завършва медицина в Тракийския университет в Стара Загора през 2009 г. През 2015 г. придобива специалност по анестезиология и интензивно лечение в Медицински университет – София. Професионалният му път започва в МБАЛ „

Д-р Младен Таиров завършва медицина в Тракийския университет в Стара Загора през 2009 г. През 2015 г. придобива специалност по анестезиология и интензивно лечение в Медицински университет – София. Професионалният му път започва в МБАЛ „Иван Скендеров“ в гр. Гоце Делчев. От началото на тази година е началник на Спешното отделение в УМБАЛ „Лозенец“.

Днес разговаряме с д-р Таиров за предизвикателствата в работата на спешните медици в летния сезон и препоръките за поведение, които могат да се отправят към хората за спокойно и безпроблемно лято.

Д-р Таиров, с какви случаи се сблъсквате най-често в разгара на лятото?

Случаите с пациенти са най-разнообразни – от ухапване от кърлеж, ужилване от насекомо, през вирусни чревни инфекции, инфекции на дихателните пътища, до алергични реакции, травматизъм. Напоследък се забелязва тенденция към увеличение на стомашно-чревни инфекции, от инфекциозните заболявания, които водят до дехидратация. Определено има спад на инфекциите на дихателните пътища в сравнение със зимния сезон, но зачестиха тежките гнойни ангини след протрахирани нелекувани вирусни инфекции. Стоенето на климатик и на течение е причина за няколко пневмонии през това лято, както и обостряне на шийни, брахиални и лумбални радикулити. При нас продължават да търсят медицинска помощ пациенти с кръвоизливи от храносмилателния тракт, хипертонични кризи, излизане от ритъм, инфаркт на миокарда, бъбречни кризи.

В каква възраст са повечето пациенти, които търсят спешна медицинска помощ?

През спешния кабинет преминават пациенти от всички възрасти, но най-честите ни посетители са възрастните хора.

Има ли и деца?

Разбира се, има и деца, но малките пациенти са много по-малко в сравнение с преминалите през Спешното отделение през зимните месеци.

Има ли вече средностатистическият българин усет за превенция – например да избягва излизане в най-горещите часове на деня, да се облича подходящо, да приема достатъчно количество вода, да употребява слънцезащитни средства?

Да, тези начини за превенция през лятото се знаят, хората са информирани и по-голямата част от тях се вслушват в съветите на специалистите. Разбира се, винаги има изключения, заради които пациентите попадат при нас.

Много ли са случаите на хранителни неразположения поради консумация на неподходяща или неправилно съхранявана храна – примерно консумация на събирани лично диворастящи гъби или пък готвени ястия, престояли извън хладилник?

Да, в сравнение с другите сезони, има ръст основно на вирусни чревни инфекции, но понякога се натъкваме на тежки бактериални чревни инфекции след консумация на миди, консерви, неправилно приготвена или съхранявана храна. Това лято, за щастие, не сме имали пациенти, консумирали диворастящи гъби.

Променят ли се също така уменията на хората за оказване на първа помощ – например прилагане на дефибрилатор, обездвижване на крайник, пристягане след ухапване от насекомо или змия, изкуствено дишане?

За съжаление, в практиката ни все още хората много рядко показват умения за оказване на първа помощ. Може би нямат нужните умения, защото у нас те се получават основно с курсове в БЧК. А може би се страхуват…

Добре е да знаят, че чрез Единния европейски номер - ЕЕН 112, могат да се свържат със спешните медицински телефони, където спешни медици по утвърдени от Министерството на здравеопазването протоколи за медицински триаж, могат да ги наставляват при оказване на спешна помощ до пристигане на спешния екип.

Трябва ли според Вас да се повишава културата на българина в тази посока?

Световният опит сочи, че първата помощ е решаваща при спасяване на човешки живот. Предвид това, е необходимо да се повишава здравната култура на населението още от детска възраст.

Разкажете за някои интересни случаи от Вашата практика напоследък.

Всеки случай е интересен сам по себе си. Без да конкретизирам определен случай, искам да споделя, че често неглижирането на наглед безобидни оплаквания като обща слабост, безапетитие, загуба на тегло могат да се окажат симптоми на сериозни заболявания. С оглед на това бих искал да се обърна към всички хора с призива: Не подценявайте оплакванията си, търсете лекар!



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
VCuH

Гост 14.08.2023 19:26:45

Заплащането е добро, но милионери като ОПЛ тата не може да се стане! Спешната медицина е достойна за уважение!

хахо 14.08.2023 17:16:38

колега, кажи как е зплащането в спешното, или ти е неудобно?


Всичко за коронавируса
Още новини
Българското научно дружество по имуноонкология вече е член на Европейската ракова организация
22.11.2024 17:56:14

Българското научно дружество по имуноонкология вече е член на Европейската ракова организация

Обучителен курс за общопрактикуващи лекари се проведе в рамките на Четвъртата национална конферен ...

Възстановяват ли ни средствата за спешна помощ, платени в чужбина?
22.11.2024 17:23:47

Възстановяват ли ни средствата за спешна помощ, платени в чужбина?

Мога ли да получа обратно средствата за спешна/неотложна медицинска помощ в друга държава, ако съ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...