През годините ще видим със сигурност дали има или не ефект от електронното предписване. Постепенно ще бъдат включвани и други медикаменти към електронното предписване, макар че това е възможно и сега, тъй като всеки медикамент може да бъде предписван електронно. Това каза пред БНТ председателят на БЛС д-р Иван Маджаров по повод задължителното изписване на антибиотици и лекарства за диабет само на електронни рецепти.
Той обаче съобщи, че МЗ не е приело предложението, което Лекарският съюз е направил на министър-председателя да бъдат определени конкретни лекарски практики в ПИМП и СИМП и в болнична помощ, в които срещу някакви стимули да издават само електронни предписания. Така е можело да се види ефекта от това както в кабинетите, така и в аптеките.
„Въпреки че в момента антидиабетните лекарства се изписват 100% електронно, отново има забрана за техния износ. Има забрана за износ и на антибиотици за деца. Това означава, че не в предписването е причината за недостига. Същевременно нищо не се е променило във времето на отлагателния период. За 5 месеца нито веднъж не се е събрала тази прословута работна група, която беше обявена в кабинета на премиера. Не се промени нищо друго, освен това, че „Информационно обслужване“ обяви, че е направило възможно офлайн изписването, но това за нас винаги е бил най-малкият проблем. Не беше направена дори малка стъпка в посока на решаването на проблемите, които ние посочихме. Позицията на МЗ беше позиция на щрауса в изчакване на 1 април“, каза д-р Маджаров.
Той предупреди, че с тези си действия Министерството е отдалечило лекарите, фармацевтите и пациентите от приемането на дигитализацията, защото тя не се явява като облекчаващ, а като задължителен елемент.
По отношение на увеличените цени за прегледи без направление д-р Маджаров каза, че намира за странно, че се обръща толкова голямо внимание на това как се формират свободните цени в лечебните заведения. „Някой пита ли защо се повишават цените на другите услуги? Определянето на цените се подчинява на икономическа логика и няма нищо изненадващо, че това се случва и със свободните цени в лечебните заведения. Ако започнем и в частните прегледи да правим регулация, ще станем най-регулираната професия“, каза той.
Председателят на БЛС коментира и проучването на икономическия принос на здравеопазването у нас. „Проверихме каква роля заемат лечебните заведения от първичната помощ до болниците и се оказа, че здравеопазването е на четвърта по важност сфера в икономиката ни“, каза д-р Маджаров.
„Доказа се, че всеки лев, който нашето общество влага в здравеопазването, е инвестиция и не е потънал в нищото“, каза още той.
Д-р Маджаров коментира и проблема със застаряващите кадри в сектора, като каза, че ако МЗ и парламентът не вземат спешни мерки, ситуацията ще се влоши драстично.
Е-рецептите за антибиотик: Месеци по-късно проблемите остават
29.03.2024 11:42:26Удължаване на гратисния период за хартиена и е-рецепта поискаха фармацевти
26.03.2024 16:30:24Проф. Гетов: Не се предвижда удължаване на гратисния период за хартиени и е-рецепти
18.03.2024 14:41:40