Събота, 21 Декември 2024
02
ноем
13
 

Д-р Маджаров: Ако не бъдем чути, ще защитим правата си в съда

Четвъртък, 02 Ноември 2023 | 10:15:09 Ирина Пекарева
13

Ако не бъдем чути, ще се възползваме като европейски граждани да защитим правата си в съда. Това потвърди на пресконференция председателят на УС на БЛС д-р Иван Маджаров. Темата на пресконференцията бе препъникамъкът в системата от последния по

Ако не бъдем чути, ще се възползваме като европейски граждани да защитим правата си в съда. Това потвърди на пресконференция председателят на УС на БЛС д-р Иван Маджаров.

Темата на пресконференцията бе препъникамъкът в системата от последния половин месец – задължителната е-рецепта за антибиотици и антидиабетни медикаменти.

Д-р Маджаров изнесе статистика, според която от 16 октомври, когато забраната за изписване на тези лекарства на хартиена рецепта влезе в сила, са издадени 204 230 е-рецепти, като от тях са изпълнени около 66%, а са анулирани 6,9 на сто.

Преди забраната за хартиена рецепта пък, в рамките на двете години от въвеждането на е-рецептите паралелно с хартиените, са били издадени 44 000 е-рецепти, а само 1000 от тях са изпълнени, заяви той. „Къде беше МЗ, къде беше ИАЛ да направи анализ защо това се случва?“, попита председателят на БЛС и посочи, че ако такъв анализ е имало, редица проблеми, които до момента са нерешени, вероятно са щели да бъдат преодолени. „Периодът на сработване не е бил наблюдаван от който трябва, не са отчетени грешките и се направи опит да се въведе силово“, констатира той.

Д-р Маджаров отбеляза още, че твърденията за намаляла употреба на антибиотици след въвеждането на задължителната е-рецепта едва ли са особено достоверни, тъй като масово се доставят лекарства от чужбина и в социалните мрежи дори съществуват специални групи за това.

„Всички тези трудности са разбираеми за нас, защото е нормално, когато прохожда една нова система, но лекарите, които не са регистрирани, нямат възможност да издават е-рецепти, а това са около 80% от лекарите“, подчерта председателят на УС на БЛС. Той припомни и проблема с разминаването на информацията, с която разполага софтуерът на лекарите и този на аптеките, като отбеляза, че по повод това затруднение съсловната организация е получила многобройни писма и от аптеки в страната, които също са недоволни.

В същото време контрол при отпускането на медикаментите липсва, заяви още д-р Маджаров, като посочи, че антибиотиците нито фигурират в СЕСПА, нито се верифицират.

„Проследяването и контрола в момента според нас е само на ниво изписване на рецепти. Фармацевтът формално е длъжен да качва всички свои дейности в досието на пациента, но доколкото ни е известно, записи за отпуснати медикаменти няма в НЗИС. Няма ефективен контрол върху тези задължения, няма информация и проследимост за движение на лекарствата у нас. Това не е към аптеките, това е към тези, които трябва да контролират правилата в държавата, към тези, които се опитват да мачкат лекарите и да ги наричат противници на прогреса и какво ли не“, коментира той.

В подкрепа на думите си той припомни социологическо проучване от миналата година, поръчано от БЛС, в което 44% от участниците казват, че са купували антибиотици без рецепта, а 55% заявяват, че познават близък, който е купувал. „Огромния процент от граждани още тогава казва, че трябва да съществуват и двата варианта – е-рецепта и хартиена“, допълни д-р Маджаров и даде примери с редица държави от ЕС, в които при ефективен контрол съществуват паралелно и електронният и хартиеният вариант.

„Единствената държава, която е забранила хартията, е Естония. Всички останали държави имат и двете. В Дания има 100% е-рецепти, въпреки че хартията не е забранена. В Норвегия – 70% е-рецепта, въпреки че е разрешена хартиената. И тогава БЛС пита – тогава защо? Защо натискът е насочен само към лекарите, защо отказът да контролираш един метод на лекарствените продукти при неговото изпълнение, налага неговата забрана? Държавата не може или се страхува, или трепери да контролира отпускането с хартиена рецепта и го забранява. Резултатът ще бъде същият и при е-рецептите, ако няма контрол при отпускането“, заяви той и припомни предложенията на съсловната организация за промени по отношение на тези рецепти.

В заключение д-р Маджаров заяви, че ако не бъдат чути, лекарите ще потърсят правата си в съда.



Още по темата

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
eV*8

Потърпевш 02.11.2023 19:04:13

Съгласна съм с коментара на пациент, относно диабетните лекарства. Живея на село, а личният ми лекар е в града-разходи за транспорт, вземане на отпуск за висене пред личния лекар, само за отпускане на е-рецепта за неоглим и ароба, които струват общо 15 лв.

Дядо Хинко 03.11.2023 21:57:42

А за хартиена рецепта не ходиш ли до лекар?

Гост 03.11.2023 09:11:54

Карай и без книжка бе. Защо трябв ада се явяваш на изпити ,КАТ, документи, правоспособност. Лови си риба без риболовен билет бе. Сечи в гората без разрешение бе. Влизай в магазин и не плащай бе. Егати жалкото антицивилизационно мангалско мислене. България случайно е в Европа на картата , иначе ментално е в Конго.

Гост 02.11.2023 16:35:03

Представям си какво би се случило, ако Мин председателя или съответния Министър бяха засегнали професионалните права на Адвокатите!!!

Гост 02.11.2023 13:30:51

Кое бе Фелд Фарма Фебел?

Фелд Фебел 02.11.2023 12:39:44

Доста мутренско поведение демонстрация!

Лекар 02.11.2023 11:31:27

Браво, д-р Маджаров! Трябва да се премине вече към действие, не само приказки!

Гост 02.11.2023 10:50:01

Прав сте д-р Маджаров...Щом не е имало контрол върфу хартиените рецепти, няма да има и върху електронните.....Работя в чужбина и виждам, че тук всичко се въвежда силово, без обучение, без разясняване. НЯМА СИСТЕМИ ЗА МОНИТОРИНГ И ОЦЕНКА НА НИТО ЕДНА ПОЛИТИКА В ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

Гост 02.11.2023 10:42:39

Подкрепям БЛС! Само така с аптекарите и тези, които стоят зад това безумие!

пациент 02.11.2023 10:21:40

за антибиотиците разбирам , ама защо и за диабетните лекарства . До сега си купувах метформин за 3,5 лв . Сега на доктор , опашки , потребителски такси ..... недомислено и вредно

Гост 02.11.2023 15:51:40

Щото нямаш образование ,което да оцени дали лекарствата са ти подходящи (изпидсани някога преди 2 години не означава е днес са актуални) ,дали трябва да се намалят или увеличат като дози или тотално да се сменят .Т'ва не ти е братчеда автомонтьорчето с чука , отвертката и 'диагностиката' с тях .Толкова сте прости ,че трябва да се наричате палестинци, ама и там не се самолекуват както вас . Пък сте и жалки с потребителската комунистическа такса за левче два. какво плаша на доктора-едно голямо нищо .Идват годините с наистина сериозни плащания, стой та гледай к'во ше стане след 4-5 години

Гост 02.11.2023 19:23:42

Не се говори така. Ако си лекар, действаш срещу съсловието!

Гост 03.11.2023 09:06:30

Абе отваряйте си ушетата за истината . Това не е за или против лекарското съсловие ,а истината ,която ще ви шамароса утре. Обективната истина е, че утре ще сте без Каса ,фалшивата ЗОС и безплатни неща обещавани от комунистическата партийна класа. И тогава вече от немай-къде ще трябва да се самолекувате вече законно ахахахаха


Всичко за коронавируса
Още новини
В Лион бе открита Академията на СЗО, в нея ще се обучават медици от цял свят
21.12.2024 12:17:40

В Лион бе открита Академията на СЗО, в нея ще се обучават медици от цял свят

В Лион отвори врати Академията на СЗО, съобщи пресслужбата на организацията. Като предоставя ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...