Генералното решение на повечето въпроси в здравната система е в премахването на монопола на НЗОК. Това заяви пред Bulgaria on Air председателят на УС на Центъра за защита правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров.
„Тогава самият пазар, търсенето и предлагането на услугата, пациентът със своя избор – те ще урегулират цялата тази система“, посочи той.
Темата на разговора в студиото бе потребителската такса за общопрактикуващите лекари и проблемите около нея. По думите на д-р Кацаров, пазарът може да урегулира и въпроса с потребителската такса. „Защото, помислете само – нима не е възможно тя да бъде различна? Качеството на услугата при различните лекари едно и също ли е? Защо да не е допустимо един лекар да определи по-висока потребителска такса за своята услуга, пък друг може никаква да не иска. Ние дори не стигаме до такъв тип разсъждения. А премахването на монопола ще позволи включително и такъв тип решения на тези въпроси“, коментира той.
Във връзка с конкретните проблеми около таксата, като вмененото на джипитата задължение да описват в отчетите си касовите бележки от посещенията на пенсионери, д-р Кацаров заяви: „Аз съм напълно солидарен с недоволството на лекарите от въведеното задължение да описват касови бележки. Мисля, че не заслужават такова отношение от страна на държавата, предвид и функцията, която изпълняват в здравната система в извънболничната помощ“. Той посочи, че всъщност държавата има информация за всички издадени касови бележки. „Апаратите им са свързани с НАП и в момента на въвеждането на плащането и отчитането на касовия бон държавата вече знае, че е издадена такава касова бележка. Тя има тази информация и не би трябвало да иска втори път да й се събира от същите хора и да ги натоварва. От тази гледна точка според мен е абсолютно некоректно отношението на държавата към тях“, каза д-р Кацаров.
Темата коментира и главният секретар на БЛС д-р Стоян Борисов, като се спря първоначално на чисто техническите проблеми, свързани с този отчет. „До преди няколко дена това нямаше указание как да стане. Дойде една информация, която е написана така, че не може да бъде със задължителен характер, тъй като няма изходящ номер, няма дата, няма срок, от който да влезе в сила това. Би трябвало да бъде едно указание, което да е унифицирано и всички колеги по един и същи начин да дават своите отчети. Всичко това затруднява работата на колегите в извънболнична помощ“, отбеляза той.
Д-р Борисов, също както и други негови колеги, отбеляза, че това е чисто административна работа, за която общопрактикуващите лекари на практика трябва да наемат допълнителен човек. „В края на краищата, ние сме лекари. Лекар е професия. Ние няма да изпълняваме социални функции на държавата и да се занимаваме със социална политика за своя сметка“, заяви той и допълни: „В същото време държавата, която иска да осигури този контрол и налага този тромав механизъм, не си е изплатила задълженията не само към джипитата, но и към други колеги от извънболничната помощ в последните четири месеца. Не може да искаш, а да не даваш“.
Технически проблеми забавили плащанията към семейните лекари, обясниха от НЗОК
25.01.2018 10:40:00Д-р Грозев: Лекарят е лекар, той няма социални функции
23.01.2018 09:58:40Пациентите да плащат пълна потребителска такса и да търсят компенсации от социалните, предлага БЛС
22.01.2018 14:56:08