Сряда, 02 Април 2025
23
февр
3
 

Д-р Ирина Янчева: Всъщност пулмологията избра мен, имах късмет и с прекрасни учители

Като че чи ли изчезна правилото само през студените месеци да преобладават инфекциите на горните дихателни пътища, споделя тя

Неделя, 23 Февруари 2025 | 09:39:32 Невена Попова
3

Д-р Ирина Янчева е пулмолог, част от екипа на Отделението по вътрешни болести на МБАЛ „Бургасмед“, преглежда и в ДКЦ на лечебното заведение. Завършва Медицински университет - София през 1990 г., а специалностите вътрешни болести и пулмо
      Лекарят не е просто специалист, който работи блестящо или е направил грешка. Не е и само онзи, на чиито решения разчита пациентът. Дори не е единствено експерт, от когото зависи здравето, а понякога – и животът ни.
      Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“

Д-р Ирина Янчева е пулмолог, част от екипа на Отделението по вътрешни болести на МБАЛ „Бургасмед“, преглежда и в ДКЦ на лечебното заведение. Завършва Медицински университет - София през 1990 г., а специалностите вътрешни болести и пулмология и фтизиатрия придобива съответно през 1997 г. и 2000 г. Има многобройни участия в конгреси и симпозиуми по специалността.

Д-р Янчева, как избрахте да се посветите на пулмологията?

Всъщност пулмологията ме избра, завършвайки Медицинския университет в София отидох по разпределение в ОРБ Търговище и попаднах в отделение с профил пулмология. Прибирайки се в София имах щастието да попадна  в Специализираната болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания - София област, която в далечната 1992 г. се наричаше Областен диспансер по белодробни болести.

Кои бяха Вашите най-добри учители в специалността – онези, на които дължите най-много за формирането си като личност и като лекар?

Когато започнах работа в София, попаднах в един прекрасен колектив, създаден от тогавашния управител д-р Величко Димитров. В болницата работеха пулмолози с дългогодишен опит, от които получавахме подкрепа и напътствия. Когато към колектива се присъедини проф. Милко Милчев, един от доайените на пулмологията в България, той ни помогна да израснем като лекари и пулмолози, като ни предаде безценния си опит и знания.

Част от професионалния Ви път минава и през позицията на ръководител на COVID отделение по време на пандемията. Коя бе най-голямата трудност през този период?

Радвам се, че този период отмина, защото особено в началото беше не само трудно, но и страшно. Ковид отделението стартирахме в Националната кардиологична болница в София на 4 ноември 2020г. За една нощ отделение от 40 легла се запълни наполовина. Срещу себе си имахме нещо напълно непознато, нещо което ни убива. Идваше много разнопосочна информация, а може би повече трябваше да говорят пулмолози и инфекционисти, защото все пак срещу нас имахме вирус, макар и нов. Не достигаха хора. В отделението работеха основно специализанти и студенти. Бързо достигнахме 80-100 легла. Имаше реанимация с 12 легла, като винаги имахме 5-6 интубирани пациенти. В началото трябваше да се учим и ориентираме точно какво се случва, какви промени настъпват и в кои системи, за да си изработим протокол за изследвания и лечение, да добием увереност и да заработим по-спокойно.

Без съмнение едно от най-големите предизвикателства за хората, които живеят в урбанизирана среда, а и не само, е замърсеният въздух. Какви са последиците от този съвременен бич за човешкото здраве, как изглеждат те през очите на лекар, който всеки ден приема и лекува пациенти със заболявания на белия дроб?

Замърсяването на въздуха е проблем, който все повече ангажира обществото, ефекта от който усещаме може би най-осезателно ние, пулмолозите. В световен мащаб се отчита увеличение на белодробните болести, увеличава се процентът на ХОББ, т.е хроничната обструктивна белодробна болест, зачестяват и алергичните болести на дихателната система.

Как се промени потокът пациенти през последните години, какви хора ней-често търсят помощта на пулмолога?

Ако разделим времето на преди и след Ковид, трябва да отчетем, че след пандемията като че ли по-голяма част от пациентите избягват самолекуването и се насочват за консултация със специалист. А също, като че ли изчезна правилото през студените месеци да преобладават инфекциите на горните дихателни пътища, а през лятото - стомашно-чревни инфекции. През изминалия летен сезон имахме доста работа и пулмолозите.

Кои принципи се стремите да спазвате винаги и при всички обстоятелства в общуването си с пациенти?

Това е винаги да се отнасям към пациентите си с търпение, съпричастност и обективност.

 В личен план кои са любимите Ви занимания за свободното време? - любими книги, музика, дестинации за пътешествия.

В свободното си време обичам да съм в компанията на любимите си хора. Обичам филми, особено хубави криминалета, разходки сред природата, обожавам спа-почивки. Харесвам криминални романи и всякаква литература на тема психоанализа

Какво бихте искали да пожелаете на колегите, с които сте в един екип и всеки ден посрещате пациенти, които търсят опора и изцеление от вас?

Преди всичко да са здрави, търпеливи, отдадени на професията и пациентите и да вярват, че нещата ще стават все по-добре



Други интервюта

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
UGCM

Лина 04.03.2025 19:41:37

Един истински професионалист бих казала.

Хахах 25.02.2025 10:49:17

Какви учители? Селски поморийски лекар! Всички читави лекари си тръгнаха от този болница

Прогностик 25.02.2025 08:52:43

При пожар в плевенското село Беглеж загина 75-годишната майка на прокурор Теодора Георгиева, която е българският представител в колегията на Европейската прокуратура. Пожарът се е разразил в малките часове на 15 февруари. Дни след мистериозния инцидент европейският главен прокурор Лаура Кьовеши разпореди дъщерята на загиналата Румяна Петкова да бъде охранявана, когато е в България. "Образувано е досъдебно производство за умишлен палеж, но тепърва ще се уточнява. Предвид самоличността на жертвата е редно случаят да се разследва по-сериозно”, заяви в студиото на Нова ТВ журналистът от в. „24 часа” Кирил Борисов. По думите му къщата е била наскоро ремонтирана. Жената се отоплявала на дърва, но досега не е имала такъв инцидент в дома си. „Един от последните случаи, по които Теодора Георгиева работи, беше за едър бизнесмен, чиито компании доставяха моторни превозни средства на български институции за много пари. Той беше осъден. Тролейбусите за община Враца, които бяха представени като полски, се оказа, че са от Беларус. Те бяха продадени на двойна цена. Друго разследване, което дъщерята на загинала жена е водела, е за ремонта на газохранилището в Чирен. И там е имало съмнения за злоупотреби с европейски пари. НАЙ-ВЕРОЯТНО КАГЕБИСТКИТЕ, КОРУМПИРАНИ ИЗВЕРЗИ И УБИЙЦИ ПЪРВО СА ЛИКВИДИРАЛИ ЖЕНИЦАТА, А ПОСЛЕ ЗА ЗАПАЛИЛИ KЪЩАТА, ЗА ДА СКРИЯТ ВСИЧКИ СЛЕДИ!


Всичко за коронавируса
Още новини
Министърът: Отказът да се приема отпадък от болниците е огромна опасност от епидемия (Обновена)
01.04.2025 18:25:50

Министърът: Отказът да се приема отпадък от болниците е огромна опасност от епидемия (Обновена)

Това е огромна опасност от епидемия и би трябвало да бъде поне консултирано с Министерството на з ...

Д-р Брънзалов: Приоритет в анекса към НРД е детското здравеопазване в СИМП и ПИМП
01.04.2025 17:25:46 Надежда Ненова

Д-р Брънзалов: Приоритет в анекса към НРД е детското здравеопазване в СИМП и ПИМП

С председателя на БЛС разговаряме за преговорите по предстоящия анекс към НРД. Припомняме, че ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...