Четвъртък, 26 Декември 2024
02
дек
 

Д-р Илия Цеков, ДКЦ "Софиямед": В сезона на грипа върлуват и много други опасни вируси

Понеделник, 02 Декември 2019 | 11:46:41 Невена Попова


Д-р Илия Цеков е началник на Лабораторията по вирусология в ДКЦ „Софиямед“. Завършва медицина през 2007 година в МУ – София. От 2008 до 2011 г. е докторант в Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). В Лабораторията п

Д-р Илия Цеков е началник на Лабораторията по вирусология в ДКЦ „Софиямед“. Завършва медицина през 2007 година в МУ – София. От 2008 до 2011 г. е докторант в Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). В Лабораторията по молекулярна вирусология на центъра  работи под ръководството на проф. Златко Кълвачев.

В края на 2012 г. придобива специалност по вирусология. Работи като лекар вирусолог във ВМА до края на 2014 г, а след това участва при създаването и е назначен като специалист в Лабораторията по вирусология към Университетски комплекс „Софиямед“. Ръководи лабораторията от началото на 2017 г. Научен редактор е на списание Biotechnology & Biotechnological Equipment в периода 2009-2014 година. Научните му интереси са в областта на клиничната и експериментална вируслогия, онковирусологията и молекулярната диагностика. Участва и в клинични проучвания.

Днес разговаряме с д-р Цеков по темата за грипа и опасностите, които крие за здравето студеният сезон. Кои вируси ни атакуват в късната есен и през зимата? Какви последствия за здравето могат да имат вирусните инфекции? Защо не трябва да забравяме правилата на добрата хигиена? Отговор на тези и други въпроси ще намерите в интервюто, което д-р Цеков даде специално за читателите на Zdrave.net.

Д-р Цеков, преди да сме отворили разговора за сезонния грип и щамовете, които ще ни „гостуват“, Ви моля да се спрете накратко на темата за парагрипните вируси. Какви са техните особености и какви състояния могат да причинят те?

Парагрипните вируси, както и самото им име подсказва, са причинители основно на грипоподобни заболявания. Характерно за тях е по-леката изява на симптоми в сравнение със заболяванията, причинявани от различните щамове на грипните вируси. От парагрипни вируси се засяга главно дихателната система, като заболяването при различните хора може да протече в много широки вариации – от лека настинка с хрема, неразположение и леко болезнено гърло, до тежки бронхити и дори бронхопневмонии. Много чест симптом е кашлицата, като особено характерно при нея е, че е суха и мъчителна и често доста продължителна, до няколко седмици след „отшумяване“ на заболяването.

Логично е да Ви помоля да се спрете накратко и на още една група вируси, с които се срещаме често, особено в по-хладните месеци, а именно риновирусите?

Риновирусите са едни от най-малките познати ни човешки вирусни патогени, част от голямото разнородно семейство на ентеровирусите. Обособени са в една група както заради генетичното си сходство, така и поради сходната клинична картина, която причиняват – грипоподобни състояния, по-популярни като „настинка“ или „простуда“.
Симптомите, предполагам са известни на повечето от нас, а именно: хрема и запушване на носните ходове, болки в гърлото, кихавици и кашлица, евентуално отпадналост и повишена температура. Треската и тежкото протичане (както е при същинския грип) не са характерни за тези вируси, а протичането по правило е леко. Тази клинична картина е много разпространена, като според някои автори това е и най-честото вирусно заболяване при хората. То е с изразен сезонен, есенно-зимен характер и по-често се засягат деца. Понякога едно дете може за една година да се зарази и преболедува многократно (4-6 и повече пъти). За заразяване с тези вируси значение има от една страна въздушно-капковия път на предаване чрез аерозоли (пръски при кихане и кашляне и дори издишан въздух) и секрети по повърхностите (например по ръкохватки в автобуси и влакове). От друга страна предаването по този механизъм се благоприятства и от струпването на повече хора в по-малко пространство както е например в детските колективи (ясли, детски градини, училища), в градския транспорт, кината и т.н. Следователно, лесно може да се предположи, че заразяването с тях е трудно да бъде избегнато, но все пак от полза са мерките, които не изискват особени усилия, но имат ефект: често проветряване на помещенията, добра лична хигиена и особено често и старателно измиване на ръцете, пране на носни кърпи, шалове, ръкавици и т.н.
 
Широко разпространено мнение е, че в очакване на грипната вълна е добре да се приемат средства, укрепващи имунитета. Не крие ли опасност за здравето произволният избор на такива продукти и самостоятелното им прилагане без лекарски съвет?

Действително, самостолятелното прилагане на профилактични и лечебни средства крие рискове, особено ако става дума за лекарствени препарати или хранителни добавки със съмнителен произход. В идеалния случай е добре препоръките за укрепващи имунният отговор средства да дойдат от съответен специалист. Все пак има и относително общовалидни съвети, каквито са препоръките за пълноценен режим на хранене и прием на качествени хранителни продукти. Особено важно за имунната система е набавянето на някои витамини (особено витамин С) и микроелементи (селен, магнезий, цинк и др.). Препоръчва преимуществено да се приемат с храната от естествени продукти (зеленчуци, плодове, натурални сокове, яйца, мляко и т.н.), а по-преценка на специалист – и с определени медикаменти и хранителни добавки. След консултация следва да се извършва и евентуална ваксинопрофилактика и приложение на специфични имунни модулатори (например бактериални лизати).

Специалистите твърдят, че имунизираните хора не са напълно защитени от грипния вирус, но ваксината помага за по-лекото протичане на усложнения, ако такива се появят. Моля да обясните на какво се дължи това?

Благодарение на изразената си склонност да се променят грипните вируси са просъществували и най-вероятно ще продължават да циркулират още дълго време, а описания на епидемии, силно напомнящи за грипни датират от векове. Именно високата степен на изменчивост при грипните щамове е и една от основните причини всяка година да има нова ваксина, която се стреми да отрази настъпилите промени във вируса. Затова и технологията за получаване на противогрипна ваксина е такава, че след поставянето и се очаква ваксинираният човек да изгради защитни антитела срещу определени грипни варианти, които са близки, но няма как да са напълно идентични с очакваните да циркулират болестотворни щамове. Тази година например, във ваксината са включени 4 конкретни щама. Два от тях са променени от миналогодишната ваксина и целят изграждане на защита срещу тип А грипни вируси. Другите 2 компонента са насочени към тип В грипни вируси и са запазени непроменени. Именно препоръка от СЗО за актуализация на ваксината бе и една от причините за забавяне в производството й в световен мащаб. А по-топлата и мека есен тази година, макар да благоприятства разпространеннието на някои вируси, даде възможност да се компенсира забавянето в производстовото на тазгодишната противогрипна ваксина. Това обстоятелство по-скоро намали честотата на възникване на респираторни заболявания и като цяло отдалечи във времето идването на вълната от грипни и грипоподобни заболявания.

Освен това, един от основните фактори за заразяване, развиване на болест и нейната тежест е взаимодействието между конкретните вирусни щамове, с които човек влиза в контакт и изградените антитела от ваксината. Разбира се, значение имат и редица други фактори като моментното състояние на имунната система, имунологичната памет от предходни боледувания с грип, пълноценното хранене, наличието на предразпологащи фактори (например някои хронични заболявания) и т.н. Затова е невъзможно да се гарантира, че поставяне на противогрипна ваксина ще предотврати настъпване на заболяване. Но световните проучвания поклазват, че обикновено сред ваксинирани значително по-рядко настъпва заболяване или то протича по-леко и с по-малък риск от развитие на усложнения.

Освен грипните вируси и тези, на които се спряхте дотук, кои други групи вируси са характерни за студения сезон?

Описани са множество вирусни групи, които причиняват дихателни заболявания при хората и едва ли ще мога да бъда изчерпателен и достатъчно подробен. Такива патогени могат да бъдат парагрипните вируси наподобяващи грип и често проявяващи се с оплакване от суха и мъчителна кашлица; някои аденовируси, които причиняват тежки инфекции на долните дихателни пътища; също широко разпространените риновируси с най-честата си проява от хрема, за които вече стана въпрос.

Същото се отнася и за други определени видове от огромното семейство на ентеровирусите, често с трудна за разпознаване проява, но понякога и с характерни обривни прояви, освен това  грипните типове за които вече стана дума; респираторният синцитиален вирус често причиняващ бронхиолит при най-малките деца. Не може да се пренебрегнат и коронавирусите с потенциала им да причиняват животозастрашваща дихателна недостаъчност. Има го и човешкият метапневмовирус, някои полиомни вируси, парвовируси и т.н., а списъкът ежегодно нараства. По тази причина, естествено не претендирам да съм изчерпателен.

Всяка година тези вируси циркулират сред хората, а редица фактори през студения сезон създават предпоставка за по-лесното им разпространение и по-лесното развитие на заболяване. Не бива да се забравя, че когато казваме респираторно заболяване, то не е само болест на белите дробове или на носната кухина или на гърлото. Боледува човека в съвкупната си цялост, а конкретното взаимодейстие между патоген и макроорганизъм води до поява на дадена болест. Затова именно цялостният начин на живот е особено важен за появата и тежестта на протичане на дадена болест.

Ако можете да дадете една обобщена препоръка за поведение през този период, на какво бихте поставили акцент?

В духа на миналия въпрос най-общо бих казал, че акцента преди всичко е в начина на живот – добро хранене и добра хигиена (проветряване, добро и често измиване на ръце, евентуално маски за лице, които редовно да се сменят), някои полезни или вредни навици (респективно спорт и тютюнопушене). След това идва и навремнно потърсената консултация със специалист, ранната и правилно проведена диагностика, като не бива да се забравя, че освен вирусите, различни бактериални патогени са също чести и не по-малко съществени причинители на дихателни заболявания. Допълнително картината се усложнява и от относително честите смесени инфекции между вируси и бактерии, както и между различни вирусни патогени. За финал обаче, отново бих изтъкнал, че възможностите на човешките съпротивителни сили са с огромен потенциал, и именно начина на живот може да е малкото което да помогне болестта да не се развие или да протече по-леко.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
CRwB


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...