Неделя, 12 Януари 2025
30
септ
23
 

Д-р Иван Маджаров: Ще настояваме за увеличаване на цените на пътеките с поне 15-20%

НЗОК трябва да обърне повече внимание на пациентите, а не на документацията

Четвъртък, 30 Септември 2021 | 15:48:45 Надежда Ненова
23

С председателя на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров, който преди дни беше избран за втори мандат, разговаряме за бъдещите преговори с НЗОК, спешните промени в НРД, контрола на лечебните заведения и необходимостта от специална клинична пъте

С председателя на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров, който преди дни беше избран за втори мандат, разговаряме за бъдещите преговори с НЗОК, спешните промени в НРД, контрола на лечебните заведения и необходимостта от специална клинична пътека за пост-COVID. 

Д-р Маджаров, от другата седмица започват преговорите със Здравната каса за НРД. Какво ще настоявате да се включи в Рамковия договор за следващата година?

Една лека поправка – другата седмица започваме разговори с Касата, които по-скоро ще обхванат това, което трябва да направим до края на годината. Има средства, които са икономисани по отделните пера и трябва да намерим механизъм, по който те да достигнат до изпълнителите на медицинска помощ. Това трябва да се случи, защото ако останат за догодина, няма да са изпълнили предназначението си в бюджета. Същинските разговори за Анекса към НРД за следващата година ще започнат малко по-късно. Първо с разговори по отношение на Наредбата за основния пакет на МЗ, а след това и с разговори с НЗОК основно за цените на медицинските дейности. Ще настояваме да има минимум между 15% и 20% увеличение за 2022 година, за да се компенсира очакваната инфлация и евентуалното увеличение на минималната работна заплата. Ако това не се направи, редица лечебни заведения ще бъдат застрашени от фалит. Виждаме, че в резултат на дългогодишната политика на задържане на цените на медицинските дейности, една много голяма част от лечебните заведения за болнична помощ вече са на ръба на съществуването, а в цели региони липсват лични лекари и специалисти в извънболничната помощ. Това се дължи на недалновидната политика да се поддържат цените на дейностите ниски, а заложените обеми – високи.

Вече постигнахте увеличение на цените на медицинските дейности през 2020 г.

Ние и тогава казахме, че се налага да се увеличат цените, които се предвиждат за 2021 г., но тъй като предстоеше изплащането на надлимитната дейност за 2017 и 2018 г., специално за болниците приехме, че може да се изчака с увеличението. Доказа се обаче, че сме били прави - цените, които договорихме тогава с Касата са по-ниски от необходимото, не само защото на някои клинични пътеки са срамно ниски, но и заради огромната сума, която се води като икономия на Касата в частта медицински дейности, която доказва, че не са били правилно остойностени, за да стигнат до изпълнителите на медицинска помощ.

Възможно ли е увеличението, което договорите сега за месеците до края на годината, да остане като твърда цена и за следващата година?

Това е един от вариантите. Има известна резистентност от страна на НЗОК по този въпрос, вероятно, защото няма яснота около сумите, които ще бъдат предвидени в бюджета на Касата за 2022 г. Донякъде е разбираемо, но трябва да се мисли и далновидно. Трябва да се мисли какво се случва с медицинските сестри и лекарите. Не е редно да се гледа какво се случва само в НЗОК или МЗ. В крайна сметка, ако има преразход на деветмесечието, има механизми, по които държавата да се намеси или да се въведат обратни мерки. В болнична помощ има месечни прогнозни стойности, а в специализираната доболнична помощ практически не са отменени регулативните стандарти. Няма никакъв шанс да има преразход там, при положение, че се дават определен брой направления. Задачата е цената да бъде по-висока, за да може обслужването на един човек да бъде по-добре заплатено, а той да получи по-качествена медицинска услуга. Пък и ние не наблюдаваме преразход при медицинските дейности, а наблюдаваме такъв при лекарствата и това не е трагедия. След като има потребности и населението трябва да бъде лекувано, се намира начин тези лекарства да бъдат платени. Намирам за неприемлива тази твърда фискална дисциплина, която е въведена само за медицинските дейности, които пък финансират цялата инфраструктура на здравеопазването на България, кадровата политика и изобщо съществуването на нашата здравна система. Да формираш икономии, а да съществуват болници с паднали мазилки и легла от преди 50 години или да има пациенти, които са разкарвани между 4-5 болници и не са приети, е неприемливо. Би трябвало НЗОК да се замисли, защото Касата разпределя парите и е допуснала ниски цени в пулмологията, заради които здравноосигурени пациенти с пневмония няма къде да бъдат лекувани. А да се говори за преразход при общопрактикуващите лекари, при положение, че той може да бъде постигнат само, ако бъдат направени повече от очакваното профилактични прегледи, е неморално. Преразход има само при медико-диагностичните дейности, заради увеличения брой на PCR-тестовете. Трябва обаче да отбележим, че стойностите в бюджета там са драстично малки, след актуализацията за тях са отделени 116 321 800 лв. за цялото население и включват от пълна кръвна картина до ЯМР и ПЕТ-скенери. Затова и една огромна част от хората предпочитат да влязат за малко в болница, да им бъдат направени необходимите изследвания и да бъдат изписани. Това обаче предизвика голям скандал в публичното пространство съвсем скоро. Да, защото тези хоспитализации се опитаха да ги изкарат като вина на лекарите, а винаги има две страни, които са заинтересовани. При новата система за информиране на пациентите ще става все по-малко възможно да има такива хоспитализации, но трябва да се  премахне възможността да бъдат “заинтересовани” от излишен болничен прием и лекаря, и пациента. Необходимо е да се познават процесите и тогава да се прилагат мерки, защото в противен случай те звучат като обвинение срещу цялата гилдия.

Успяхте ли да изгладите отношенията с НЗОК във връзка с натиска, оказван върху болниците при проверките от Касата?

От Здравната каса винаги казват, че не оказват „административен натиск“, а това била тяхната нормална контролна дейност. Затова няма да използвам думата „натиск“, но ще кажа, че методологията на контрол, използвана от НЗОК от години, е неефективна. Този контрол по-скоро е формален, по-скоро води до изнервяне на страните участници в процеса – и на лекарите и сестрите, и на пациентите, а до голяма степен и на самите контрольори. Проверяващите от Касата си дават сметка, че извършват дейност без резултат и затова до голяма степен са се формализирали. Ние бихме искали НЗОК да е малко повече ангажирана с удовлетвореността на пациента, да търси контакт с него и да не се вторачва толкова в документацията, ако работата е свършена добре. Би било по-удачно, ако контрольорът вместо да спира цялата работа в кабинета на общопрактикуващия лекар или в болницата, да отидат при пациентите в болниците, в приемния кабинет, да се запознаят с процесите в болниците, да разговарят с болните. Ако това нещо се направи и работещите в болниците видят, че тяхното заплащане зависи от качеството на лечението ситуацията ще се промени. Ясно е, че има субективна страна, няма как при всяко оплакване от страна на пациента Касата да не плати дадената дейност, но това създава общо впечатление за лечебното заведение и може да бъде включено като част от оценката за него. Трябва да спрем да се фокусираме само върху пропуски в  попълнената документация. Ясно е, че тя трябва да е изрядна и заради сигурността на самите лекари при евентуален съдебен процес.

Какво се случва с възможността да се създаде пост COVID пътека?

Моето мнение е, че не е необходимо да има специално такава пътека. Има пътеки за всички органи и когато става дума за усложнения от COVID, може да се добави съответен код към всяка една пътека. Например, ако става дума за гастроентерологията може да се добави код, който да указва, че заболяването е вследствие на боледуването от коронавирус и пациента е хоспитализиран отново след прекаран  COVID. Има и други вируси, които причиняват усложнения, защо трябва да има отделна пътека точно за COVID? Това за мен е възможност всеки, който е преболедувал COVID, да стане обект на ухажване от различни болнични структури. Не случайно БЛС не сме предлагали такава инициатива.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
$6Vx

Опл 13.10.2021 07:00:01

Ами лекувайте се сами, простолюдни и спрете са висите като сополи пред кабинетите ни. За нас работа по света винаги ще има, пък и заплащането в чужбина е нормално а не мизерно както в БГ!!! Без Личните лекари здравната система НЕ може да съществува! :))

Гост 11.10.2021 21:40:37

Като се премахнат личните лекари и пари ще има !

Народът - ПРОСТ! 12.10.2021 08:52:23

Направо премахнете лекарите, олигофрени! Да видите какъв шланг ще ядете тогава!

Даринка 10.10.2021 14:09:17

И откъде ще дойдат мангизите ? Здравната вноска ли ще се увеличи или болниците ще намалеят наполовина ? Или хем ше махнеш лимитите , хем ше увеличиш пътеките ? Цигулар

Шкембе войвода ДС Иван 11.10.2021 08:00:04

Казва се co-payment. Съществува навсякъде, даже в любимата ви Россия!

Der Spiegel : "Прeмиeрът cъc злaтнитe кюлчeтa в нoщнoтo шкaфчe” 04.10.2021 21:40:12

Oлиото стана 8.60 за двулитрова бутилка! Докато се натуткате с "увеличението" на лайняните ви пътеки (с 10%), може да удари и десетака!

Dost 01.10.2021 19:45:50

И лекарите не обичат контрол ! Това е присъщо на българския бизнесмен каквито станаха и медиците! Безконтролно източване на здравните вноски искали !!! Увеличение на цените за труда им и заплащане само за реално извършена дейност ! За фиктивна такава ... отнемане на лекарските права завинаги! ЗА НЕОКАЗАНА ПОМОЩ НА БОЛЕН...ЗАТВОР ! Нека честните труженици на медицината бъдат оценени !

Гост 01.10.2021 20:25:51

За такива като теб- никаква помощ. Само плащане,докато ти заплющят ушите комунистически.

Гост 01.10.2021 23:28:28

Глупендер, само в измислените държави се краде безконтролно. Във всички бели страни има контрол и никой по свете не казва, че това е комунизъм. Само алчни търгаши и глупаци, които като кърджалии крадат, искат да продължава безвремието и разни тиняци да управляват държавата ни. До тук бяхте, гнусни ченгета и политико олигархична измет!

Гост 02.10.2021 16:26:15

В белите държави знаеш ли какви са доходите на лекарите. Мизерник- пари няма, тръгнал да се лекува!

crocodile 01.10.2021 09:12:05

Има такава територия и толкова просто ръководство на лекарите в Европа! Територията е у никална с така наречените клоиничи пътеки, няма ги дори в Северна Корея! Ковид отделенията не отговарят на никакви евро стандарти, но Баце Подала се загрижил за приходите на цънцарина Тиков! Стига бе мазен толуп! Не виждаш ли как унищожавате народа и лекарите с простотията и алчността си!?

Tikov 01.10.2021 09:50:36

Plashtam za lobistika.Poluchavam.A ,,narodaaa..,,,-kade go vidish,ve.Tika nie uptavliavame Balgaria-zinzari i kardarashi.!!!!!!Kato svarshi-begame v Rumania/nasha maika/ ili Sarbia.

Гост 30.09.2021 22:10:29

Вместо БЛС да се бори за остойностяване на прегледите и изследванията в извънболничната помощ, ченгетата и тетките са се загрижили за болниците. Че от тези увеличения ще лапат управителите, собствениците и лакеите около тях. За бачкаторите - пак нищо.

Гост 30.09.2021 18:39:39

Достатъчно крадете и при тези цени, гиди ви айдуци кадесарски!

Гост 30.09.2021 18:59:10

Тролетарий прекалено много крадеш ти и изчадията ти от лекарския труд ,като не заплащаш реално труда никъде и нищо в системата на здравеопазването. Мангалска работа е това да не плащаш ,а да ползваш труда на другите. Скоро до няколко години обаче ви чака кеш плащания и тогава всичко ще си дойде на мястото. Започни да работиш за да събираш парички за медицински прегледи занапред.

Гост 30.09.2021 19:25:56

Пендел, отивай да си пиеш хапчетата, че си се понапрегнал

Гост 01.10.2021 13:44:52

Пемперунгел май ти си напрегнат и нервен ,че идват касовите плащания за вас пролетарските плъхове

Гост 30.09.2021 16:15:44

TAKСАТА, МАДЖАРООВ, ТАКСАТААА. ТРОЙНО ДА СЕ ВДИГНЕ И БЕЗ ОСВОБОДЕНИ И ЗА ВСЕКИ ПРОЛЕЖАН ДЕН.

БЛС-Въоръжено Крило 30.09.2021 16:58:52

Абсолютно за това трябва да се настоява, иначе плебсът няма да се ограничи в ползването на корем на здравни услуги. В момента при ОПЛ родители ни водят деца с банална хрема за преглед .-чудо невиждано да стане в Холандия или Германия или Швеция. Чакат личния лекар да му даде панадола в устата на детето . И се влачат по 2 пъти в седмицата БЕЗ НИКАКЪВ МЕДИЦИНСКИ АРГУМЕНТ ЗА ТАКИВА ПРЕГЛЕДИ. И всичко това е, защото не плащат и 0 (НУЛА) лева за този медицински преглед, колхозната касичка НЗОК също не плаща тези прегледи ,а те са десетки хиляди НА ДЕН при личните лекари . И тази безобразна консумация щото е безплатно продължава. НЕ ТАКА ЩЕ Е , АКО СЕ ВЪВЕДЕ ПОТРЕБИТЕЛСКА ТАКСА ЗА ВСИЧКИ. А тя е от прерогативите на Министерски Съвет .Само, че кой чака от тези да я коригират ,като по лесно е да си седнат на големите военни уши (премиера Янев) или популистки уши (другарят Кацаров) и да не правят нищо свързано с безпокойство на безпросветната тълпа пролетарии, че вече ще плащат по-висока потребителска такса ,която сега трябваше да е 6.00-6.50 лв ако тиквениците от ГЕРБ не я бяха отвързали от зависимост от МРЗ. Да пукне онова нищожество Дянков прочее, който го извърши

Der Spiegel : "Прeмиeрът cъc злaтнитe кюлчeтa в нoщнoтo шкaфчe” 04.10.2021 21:42:35

Онова мръсно комунистическо мекере Дянков заслужава точно това! Проклет да е июродът!

Гост 03.10.2021 18:12:34

Такива като теб са виновни за високата смъртност в България!

Гост 05.10.2021 13:59:12

Комунягите крадящи труда на лекаря всеки ден си заслужавате висока и още по-висока смъртност. Така ви харесва да си плащате - с изччезване на маймунския вид

Гост 30.09.2021 20:39:17

На оружие, бракя!


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Елина Тодорова: Пожелавам на всички да запазят мотивацията и вдъхновението си дори в най-трудните моменти
12.01.2025 09:57:35 Невена Попова

Д-р Елина Тодорова: Пожелавам на всички да запазят мотивацията и вдъхновението си дори в най-трудните моменти

Д-р Елина Тодорова, специализант в Първа клиника по коремна хирургия на Военномедицинска акад ...

Обучават майки в детски ясли и градини по проблемите на здравословното хранене на децата
11.01.2025 10:41:55

Обучават майки в детски ясли и градини по проблемите на здравословното хранене на децата

Как метаболизмът влияе на енергията на тялото, каква е ролята на протеините, въглехидратите и маз ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...