!
Събота, 26 Април 2025
16
апр
2
 

Д-р Здравков: Ръководството на дадена болница трябва да приоритизира недофинансираните специалности

Сряда, 16 Април 2025 | 09:46:29
2

„Тази тенденция, заедно със закритата структура във Втора градска болница потвърждава факта, че остойностяването на болничната педиатрична помощ все още е неадекватно“. Така директорът на СБАЛ по детски болести „Проф. д-р Иван Митев&l

„Тази тенденция, заедно със закритата структура във Втора градска болница потвърждава факта, че остойностяването на болничната педиатрична помощ все още е неадекватно“. Така директорът на СБАЛ по детски болести „Проф. д-р Иван Митев“ д-р Благомир Здравков коментира оставката, която хвърлиха лекарите от последното общинско детско отделение в София – това на МБАЛ „Княгиня Клементина“.

„От друга страна говори за общинската политика в конкретно направление. Защото когато общината е принципал на едно лечебно заведение, тя може да приоритизира конкретни социалнозначими и медицински важни дейности“, отбеляза д-р Здравков и допълни: „Оперативното ръководство на конкретното лечебно заведение също трябва да търси начини конкретните специалности да бъдат приоритизирани и там, където има недостатъчност на финансирането, както е болничната педиатрична помощ, да се търсят варианти“.

По думите му колективната оставка е „един демократичен начин колегите твърдо да заявят позицията си“. Той нарече оставката още „вик за помощ“ и посочи, че по този начин лекарите демонстрират своята позиция, когато трудът и отговорността им не са оценени.

Д-р Благомир Здравков коментира и недостига на педиатри, като отбеляза, че в това отношение отдалечените райони остават най-големият проблем, но допълни: „Това е тенденция, засягаща цяла Европа, не е изолирана за България. Хората, от които зависи управлението на системите, тъй като вече либерализацията на пазара не позволява ултимативно да разпоредиш на някого къде да работи, по тази причина оптимизацията става по линия на спешната помощ – изграждат се логистични трасета, по които при конкретни индикации децата да бъдат максимално бързо насочвани към конкретен специализиран център. И това са стъпките, по които следва да се върви“.

Шефът на столичната Педиатрия коментира и трагичния случай с детето, което почина в дентална клиника.

„Детската анестезиология е специфична дейност, а денталната – съвсем“, заяви д-р Здравков. Той бе категоричен, че преданестезиологичната консултация е неотменим етап от подготовката за анестезия. „Когато се касае за деца, първо там се снема анамнеза на бременността и раждането на майката – дали е имало някакви проблеми. След това целенасочено се търси подлежаща патология има ли детето. Установява се какъв е здравният му статус към момента, като финалният етап от това е непосредствено преди анестезията. Анестезиологът също преглежда детето, за да бъде то здраво, когато предстои тази интервенция. Има и допълнителни изследвания, тъй като има някои редки за анестезиологията усложнения като малигнената хипертермия, за която целенасочено трябва да се питат и родителите, и съответно, реакции на детето, например, ако немотивирано повишава температура, да кажем, от седене на слънце, от физическо натоварване или стрес“, описа стъпките той.

За разлика от голяма част от хората, коментирали случая, д-р Благомир Здравков не смята, че липсата на стандарт по анестезиология може да бъде посочена като генерален проблем в тази област.

„Това, че е отменен медицинският стандарт по анестезиология, не означава, че няма правила. Вие имате ли стандарт как да водите сутрешния блок или емисия новини? Най-вероятно такъв няма. Медицинският стандарт дава обща рамка на поведението при работа в тази специалност. Но отделните направления – детска анестезиология, анестезия в кардиохирургията, дентална анестезия – това са модели на поведение, разписани в научната литература, и когато човек пристъпва да работи тази дейност, той трябва да е запознат с нея и с всички рискове“, каза той.

На финала на разговора шефът на СБАЛДБ „Проф. д-р Иван Митев“ се спря и на случаите на менингококови инфекции при деца. Той заяви, че лекарите не се притесняват от тях, тъй като в годините са имали доста такива случаи.

„За щастие, двете големи деца, които бяха настанени при нас, са добре. Последното дете вече диша самостоятелно. Днес предстоят допълнителни изследвания. Другото е настанено в профилна клиника и се раздвижва. За съжаление, имахме смъртен случай на бебе на 11 месеца. Но самата инфекция има различна степен на клинична изява и най-тежкото, но за щастие и най-рядкото усложнение е свръхострият менингококов сепсис, който се установи при това бебе“, обясни д-р Здравков. Той препоръча имунизация и посочи: „Важно е ваксините, които се предлагат за този микроорганизъм, да бъдат общодостъпни по лекарско предписание, защото има деца с животозастрашаващи имунологични заболявания, при които самото лечение на това заболяване ги прави по-възприемчиви към този тип бактерии. И там указанията са те задължително да бъдат ваксинирани. Така че моето мнение е, че тези ваксини трябва да са достъпни“.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
rXd@

Гост 16.04.2025 10:35:33

Руските ракетни удари срещу украинския град Суми на Цветница причиниха смъртта на десетки цивилни. По последни данни загиналите са 35, сред които и две деца. Ранени са 117 души, от които 15 са деца. Световните лидери осъдиха руската атака срещу Суми, а в Украйна се разгоря дискусия за това каква би могла да бъде причината за нападението. Депутатката във Върховната рада от партията "Слуга на народа" Маряна Безухлая упрекна властите, че и до днес украинските военни биват събирани на едно място, за да бъдат награждавани, а това ги поставя под заплахата от целенасочен удар от страна на Русия. Кметът на Конотоп Артьом Семенихин пък обвини ръководителя на Сумската областна администрация Владимир Артюх, че е съгласувал провеждането в града на мероприятие за награждаване на военни от 117-а бригада. Междувременно украинският президент Володимир Зеленски освободи Артюх от длъжност. "Нито един военен престъпник да не избегне възмездието" Срещу Суми са били изстреляни две балистични ракети. Както обяви украинският президент Володимир Зеленски, едната е уцелила университетска сграда, а втората е избухнала в центъра на града. Именно вторият удар е бил особено смъртоносен. "Втората балистична ракета, изстреляна от руснаците срещу Суми, вероятно е била пълна с осколочни елементи и е избухнала във въздуха, за да нанесе максимални поражения на хората по улиците на града. Според предварителните заключения повечето мирни жители са загинали именно от тези поразяващи елементи", съобщи началникът на Сумската градска военна администрация Серхий Кривошенко. По негови данни експлозията е станала в район, в който има жилищни сгради, учебни заведения и магазини. "Тези действия на терористите показват, че атаката е била планирана именно срещу граждански обекти и мирни хора по улиците."

Гост 16.04.2025 09:59:31

Малоумно!


Всичко за коронавируса
Още новини
Влиза в сила актуализираното фармако-терапевтично ръководство по медицинска онкология
25.04.2025 17:25:48

Влиза в сила актуализираното фармако-терапевтично ръководство по медицинска онкология

От днес влиза в сила актуализираното фармако-терапевтично ръководство по медицинска онкология. В ...

Музеят по история на медицината към МУ-Варна чества 40 години
25.04.2025 17:18:15

Музеят по история на медицината към МУ-Варна чества 40 години

С тържество пред емблематичната сграда на ул. „Параскева Николау“ 7 Музеят по история ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...