Петък, 27 Декември 2024
08
дек
2
 

Д-р Дечев: Омръзна във времето да се толерира само един сектор в системата на здравеопазването

НЗОК толерира паралелния износ на лекарства, заяви Пламен Таушанов

Петък, 08 Декември 2017 | 13:07:58
2

Достъпът до иновативните лекарства не е спрян. Те са регистрирани, могат да се закупят от всяка аптека. Въпросът е трябва ли да се заплащат по линия на НЗОК и там е проблемът. Това каза директорът на болница „Св. Иван Рилски“ д-р Дечо Дечев

Достъпът до иновативните лекарства не е спрян. Те са регистрирани, могат да се закупят от всяка аптека. Въпросът е трябва ли да се заплащат по линия на НЗОК и там е проблемът. Това каза директорът на болница „Св. Иван Рилски“ д-р Дечо Дечев пред БНТ по повод мораториума върху нови лекарства за 2018 г. и реакциите срещу него.

„Дали най-правилния термин е мораториум е друг въпрос. Но на нас като потребители и лично на мен, като участник в тази система, ни омръзна във времето да се толерира само един сектор в тази система – определена част от лекарствата, която да изземва ресурс от други сектори – от болничната помощ, от извънболничната помощ и от медицинските изделия“, допълни д-р Дечев.

Той поясни, че приема мораториума като първоначален ход на ръководството на Министерството на здравеопазването, след който ще последват мерки в посока на най-рационално използване на обществените средства, както и мерки, които ще доведат до адекватно разходване на събраните в НЗОК суми от здравни вноски. „Всеки потребител да е равен както на входа на системата, така и на изхода. Не за един да се дават 50 лева, а за друг – 50 000. Проблемът с мораториума малко се засилва от определени среди – дадени пациентски организации, които образно казано се подпомагат финансово от определени производители на лекарства извън България. Български производители, които произвеждат иновативни лекарства, няма“, каза д-р Дечев. 

„Въвеждането на мораториум е неудачно, защото ефектът от него е неясен. Освен това се твърди, че някои категории пациенти ще бъдат лишени от терапия. В действителност поне три-четири заболявания ще бъдат лишени от такава терапия, за останалите има механизми за компенсиране. По-важен е другият въпрос – дали с 20-25 млн. лева ще се помогне на касата да поемела въздух. Това са несериозни приказки във връзка с невъзможността на НЗОК да контролира процеса. Затова предлагам да се въведе механизъм, който да показва какъв е крайният ефект от лечението“, каза пък Пламен Таушанов, председател на Българската асоциация за закрила на пациентите.

Таушанов заяви, че отстъпките от 25%, които притежателят на разрешение на употреба дава на дистрибуторите, би могъл да ги дава на НЗОК. „Официалната част на паралелния износ е 400 млн. лева. Предложихме тези отстъпки да се дават в касата, но касата не ги иска – т.е. НЗОК толерира паралелния износ“, каза той.

„Не мисля, че трябва да обвързваме мораториума с този проблем. Касата наистина има възможности да вземе адекватни мерки, които по някаква причина не се вземат. В близките 10-20 години разходите за лекарства не само ще се увеличават, а ще се увеличават главоломно. Лекарствата обаче са единствената стока в България с регулирано ценообразуване и не е възможно нещо, което е регистрирано с цена 5 лева, да бъде продадено за 6. Поради ред обективни причини – застаряване на население, регистриране на огромен брой редки заболявания, за които преди години касата не даваше и лев, а в момента са над 6000 вида. Лечението на едно дете с рядко заболяване струва шестцифрена сума на месец. Оттук натам ще има главоломно увеличение. Ние сме се хванали за няколко препарата, които нямат никакво отражение върху терапевтичното поведение на болните“, допълни д-р Дечев.

„Когато се изнася едно пъзелче от целия проблем, който е в системата, това не води до добри резултати. Това става и с мораториума. Много рядко се случва да има ръководство в МЗ, което се жертва, за да направи някакви промени. Това, което сега се вижда като реализация, на практика започна при проф. Петров. Рядко се случва да има такава приемственост в действията. Ние трябва да подкрепим тези мерки, защото начинът, по който се разходват публичните средства, не е рационален. Главната мярка е т.нар. прогенерична политика. 80% отиват за иновативни лекарства, а 20% за генерици. В Германия е точно обратното. Това е едно от решенията“, каза още д-р Дечо Дечев.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
V5a6

лекар 08.12.2017 13:50:07

Браво д-р Дечев, каза им го най после някой. Фармамафията няма наяждане ,ще почнат с медийни атаки сега. Болниците трябва да скочат за да се оправят най-после нещата. Къде е БЛС и Грозев който е купен от тях?

запознат 08.12.2017 13:55:23

Ех Венци , предаде лекарите под диктовката на Райчинов. втори път няма да излъжете събора


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...