Ние имаме модел на здравеопазване, който е изключително неефективен от гледна точка на съотношението между извънболничната и болничната медицинска помощ. Tова заяви пред БНТ председателят на Комисията по здравеопазване в парламента Даниела Дариткова, която коментира Националната здравна карта.
Тя отбеляза, че ако средноевропейското ниво на хоспитализациите е 17 000 на 100 000 население, то в България е 34 000 на 100 000 население. „Тоест при нас пациентите се лекуват основно в болници – нещо, което е неефективно“, подчерта тя.
В тази връзка д-р Дариткова посочи, че НЗК предлага регулация. „Сега ще е ясно, че там, където имаме достатъчно брой легла в лечебни заведения, няма смисъл да се разкрива ново лечебно заведение. Там, където имаме дефицит в някои региони, ще се стимулира разкриването на такова“, поясни тя. Д-р Дариткова допълни, че през изминалата година сме преминали психологическата граница от 2 млн. хоспитализации и те са били над 2,450 млн. Тоест, ако вървим с тези темпове, 46% от 7-милионното население на България ще пролежи в болница през тази година, посочи тя.
Д-р Дариткова призна, че може би ще има опити здравната карта да бъде „съборена“ в съда, но изтъкна, че този път процедурата по приемането й е коректна. Тя коментира и изразеното недоволство от страна на БЛС към НЗК, като заяви, че се надява, че новото ръководство на съсловната организация да подходи конструктивно към ангажиментите й. „БЛС беше в предизборна ситуация. Съборът премина в уикенда. Аз се надявам, че новото ръководство на БЛС ще подходи конструктивно към ангажиментите на съсловната организация.Работа на съсловната организация е не само да говори за легла, за цени, за финанси, а именно за квалификацията на лекарите. И аз смятам, че върху това трябва да се концентрират и усилията, и качеството на медицинската услуга на новото ръководство. Надявам се при следваща среща с тях наистина да обсъдим всички тези проблеми“, каза д-р Дариткова.
„Натискът върху здравната система ще става все по-сериозен. Всички очакват да се възползват от всички нови модерни методи на лечение. Такива се разработват непрекъснато, от новите медикаменти“, заяви още председателят на здравната комисия.
Тя посочи още, че здравноосигурителният модел, който ще бъде представен вероятно през септември месец от здравния министър, ще даде отговор на всички натрупани противоречия във времето, едно от които е името несъответствието между болнична и извънболнична помощ, както и дисбаланса между отделните медицински дейности.
„Защото в хода на стихийното пазарно развитие на реформата през последните години, ние имаме добре представени едни дейности, които са добре финансирани и в същите дейности твърде много кадри, в други дейности – сериозен дефицит“, отбеляза тя и даде пример с педиатрията, инфекциозните заболявания, липсата на патоанатоми, реаниматори и други специалисти.
Премиерът към Ананиев: Налагай здравната карта, ние ще те подкрепим
04.06.2018 13:22:21Искат дебат в парламента по Здравната карта
01.06.2018 12:57:58 Полина ТодороваЗдравноосигурителният ни модел е напълно компрометиран
24.05.2018 14:49:11 Надежда Ненова