Част от пациентите с ритъмно-проводни нарушения и риск от внезапна сърдечна смърт няма да доплащат за необходимите им имплантируеми устройства – кардиовертер дефибрилатори. Тези устройства регистрират животозастрашаваща аритмия и изпращат в сърцето електрошок, който съживява човека.
„Въвежда се реимбурсация на кардиовертер дефибрилаторите, тъй като по данни на Дружеството по електрофизиология и кардиостимулация около 300 пациенти на година умират от внезапна сърдечна смърт”, се казва в публикувана стенограма от заседанието на Надзорния съвет на НЗОК на 24 септември.
Управителят на Касата д-р Дечо Дечев обяви, че заплащаната от НЗОК стойност на тези медицински изделия се увеличава от 6000 на 8500 лева, без да има доплащане на пациентите.
Няма да доплащат обаче само тези пациенти, които се нуждаят от най-ниския клас еднокухинен ICD. При различните ритъмно-проводни нарушения превенцията на внезапната сърдечна смърт се извършва с различни типове кардиовертер дефибрилатори, някои от които струват и над 15 000 лева.
„Това е много добро начало, така ще можем да помогнем на значителен брой пациенти. Някои от устройствата, необходими при някои пациенти ще бъдат с по-висока цена и вероятно ще има доплащане, но то със сигурност ще е по-приемливо отколкото сега. Ние, специалистите по кардиостимулация и електрофизиология, посрещаме с огромна признателност решението на НЗОК, защото това ще даде шанс за получаване на животоспасяващо лечение на много нуждаещи се пациенти. Убедени сме, че това е правилната посока и вярваме, че в бъдеще ще постигнем нивото на повечето държави от ЕС, където всички устройства за превенция на внезапната сърдечна смърт са напълно реимбурсирани”, коментира д-р Васил Трайков – председател на Съсловното сдружение по кардиостимулация и електрофизиология в България (ССКЕБ).