Вторник, 21 Януари 2025
18
дек
4
 

Д-р Брънзалов: Проблемът у нас не е, че нямаме лекарства, а че нямаме евтини лекарства

Ще настояваме да бъдат увеличени парите за детско здравеопазване, каза председателят на БЛС

Сряда, 18 Декември 2024 | 10:54:18
4

Не е редно да бъде правена каквато и да било здравна реформа от служебни правителства. Реформа се прави, когато има възможност за по-дълъг период на управление. Обикновено е свързана с излизане от зона на комфорт в съответната област, но ако промените

Не е редно да бъде правена каквато и да било здравна реформа от служебни правителства. Реформа се прави, когато има възможност за по-дълъг период на управление. Обикновено е свързана с излизане от зона на комфорт в съответната област, но ако промените са правилните, те трябва да се отстояват занапред и да се надграждат. За това обаче се изисква редовно правителство.  

Това каза председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов пред NOVA NEWS в отговор на въпрос дали бъдещ кабинет ще може да проведе нужната реформа в здравеопазването. 

Тезата, че парите за здраве у нас са много, но потъват в нереформираната система, е несъстоятелна, категоричен беше той. „Ако разделим парите за здраве на цялото население на 12 месеца, на всеки един българин се падат около 100-120 лв. за 30 дни. Бих бил по-внимателен, когато се говори за твърде много средства в здравеопазването и бих сравнил по колко средства се падат на всеки един човек в държавите в ЕС. В същия момент българите получават почти същата здравна грижа, каквато получават гражданите на другите европейски държави. Лекарите сме много по-достъпни за българското население и много по-евтини“, каза д-р Брънзалов. 

Председателят на БЛС коментира и проектобюджета на НЗОК. „Той ще е 9,5 млрд. лв. Това, което до известна степен ме радва, е, че е спазена пропорцията между отделните пера в него, каквато беше през 2024 г., защото в последните години се наблюдаваше постоянна тенденция за повишаване на процента на увеличение на средствата за лекарствата. У нас над 2,5 пъти е по-висок процентът за заплащане на лекарства, в сравнение с останалите европейски държави. Проблемът в България не е, че няма лекарства, а че няма евтини лекарства и трябва много сериозно да се преосмисли лекарствената политика“, каза д-р Брънзалов. 

По думите му в специализираната и извънболничната помощ увеличението ще бъде около 90 млн. лв., като не е малко увеличението за медико-диагностичните дейности. „Ще настояваме да бъдат увеличени и парите за детското здравеопазване. Цените на детските клинични пътеки, въпреки че са неколкократно увеличени, все още са недофинансирани. Договорено е с ръководството на НЗОК, че ще подпишем Анекса около 2 месеца след като бъде гласуван бюджетът. В този период ще дадем много повече конкретика. През пролетта пък ще започнем преговорите за голямото НРД 2025-2027”, обясни председателят на БЛС.

Той подчерта, че „в цената на клиничната пътека е ясно само едно – цената на лекарствата, които са похарчени за лечението на болния. Трудът на лекаря го няма”. И допълни, че от БЛС са наели екип, който да изготви разработка как да се заплаща работата на медиците.

Той подчерта, че има проблем с направленията за изследвания, защото все още има регулативни стандарти. „Това е причината да остава излишък в средствата за МДД. Този целенасочен излишък е свързан и с желанието на определени хора в това перо да бъдат включени изследванията с биомаркери за лечение на онкологичните заболявания. До този момент те бяха заплащани от фирмите, на които НЗОК ще заплати в пълен обем лекарството. Затова ако има суми, които фондът трябва да заплаща за биомаркерно тестуване, те трябва да бъдат от перото за лекарства. В новия проектобюджет са сложени в перото на медицински изделия и е фиксирана сума от 5 млн. лв.“, каза д-р Брънзалов и заяви, че мястото им не е там. 

„БЛС не сме против да се прави биомаркерна диагностика, но от перото за лекарства, защото там им е мястото. Те не са изследвания. А ни се вменява със Закона, че в срок от 2 месеца трябва да договорим амбулаторна процедура за осъществяване на биомаркерна диагностика, което не е правилно“, добави още председателят на Лекарския съюз.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
86Gr

Да бе да 18.12.2024 20:08:19

Има и евтини и скъпи лекарства,но изписват скъпите защото фирмите производителки ги “стимулират” .Разбираш ли?

Гост 18.12.2024 13:15:25

Здравеопазването трябва да бъде "подкрепяно" с двойни вноски , двоен % от БВП и тн..... - докато не се реформира и оптимизират разходите , което ще доведе ефективност и икономии . Казано иначе - за да държите една пробита кофа- пълна , трябва да наливате двойно и тройно . В противен случай всичко ще деградира .

Гост 18.12.2024 15:11:37

Вече е късно дебилите от властта изпуснаха момента да спасят здравната система преди 20 години. НИКОЙ НЯМА ДА ОСТАНЕ ТУК- туземците виждат последното поколение лекари на 50-70 г възраст - след това поколение - африканска здравна система който оцелее-оцелее. Тези с мангизи ще ходят на Запад за един фарингит да се лекуват. Бедните ватници- ще пукат ракия -=ако се оправят, оправят

8000 евро на месец за ритнитопковец 18.12.2024 13:39:18

Наливате двойно и тройно, и пак остава 8 пъти по-малко от Австрия!


Всичко за коронавируса
Още новини
НЗОК със сертификат за борба с корупцията
21.01.2025 13:51:19

НЗОК със сертификат за борба с корупцията

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) успешно премина сертификация по международния станда ...

Проф. Сакко: Инсултът може да бъде предотвратим и лечим
21.01.2025 13:12:05 Надежда Ненова

Проф. Сакко: Инсултът може да бъде предотвратим и лечим

С модерните медицински средства инсултът може да бъде предотвратим и лечим. Това каза проф. Симон ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...