„У нас има два паралелни свята по отношение лечението на хората с епилепсия – единият е по документи и там всичко е добре, другият е реалният, в който се вижда какво правят хората“. Това каза през телевизия Bulgaria ON AIR неврологът д-р Филип Алексиев.
По думите му епилепсията засяга всяка възрастова група, а българските лекари и пациенти са принудени да се справят с огромни затруднения, в основата на които стои липсата на лекарства, необходимостта нуждаещите се да си ги набавят от чужбина и да си ги заплащат сами.
Неврологът посочи, че 10 активни противоепилептични лекарства липсват на нашия пазар, а част от лекарствата, които ги има, просто в един момент изчезват.
„Това създава едно огромно притеснение у хората. При това става въпрос за ежедневна терапия, която продължава дълго и не трябва да бъде спирана“, подчерта специалистът.
Той бе категоричен, че след 18 години членство на страната ни в ЕС е редно да се намери механизъм, по който хората да имат достъп до лекарства във всички страни от общността. Д-р Алексиев призна, че е имал случай да издаде рецепта за лекарство и пациентът да не може да си го закупи в аптека в страна от ЕС, защото изискването там е да има преглед от местен лекар.
Специалистът увери, че невролозите, които лекуват пациенти с епилепсия, полагат максимални усилия да се справят с дефицита на нови, съвременни медикаменти, като правят комбинации с наличните на нашия пазар, но трудността идва от това, че в един момент и те започват да липсват.
Мнението на д-р Алексиев бе споделено от Антоанета Витова, която е майка на дете с епилепсия.
Тя сподели, че животът на хората с епилепсия и семействата им е много напрегнат и тези проблеми допълнително ги затрудняват.
„Разбирайки в последния момент, че това лекарство липсва в аптечната мрежа, дори и за лекарите е трудно. Трябва да се изпише нов протокол, което изисква време“, посочи тя.
Витова разказа как хората са принудени да пътуват в чужбина и да си разменят лекарства през социалните мрежи, което ги прави изключително уязвими и зависими.
В края на разговора, посветен на Световния ден за борба с епилепсията, д-р Алексиев обясни, че няма такова понятие като „гълтане на език“ и ако един човек е в пристъп, то намиращите се около него не трябва да бъркат в устата му, а незабавно да се обадят на тел. 112 и да изчакат идването на спешен медицински екип.
"незабавно да се обадят на тел. 112 " .... - спешната помощ ще се намесва все повече при липса на медикаменти . Очаквайте скоро линейките да тръгнат по отделенията да лекуват лежащите там пациенти .