„Всяка храна е полезна, вредно може да е количеството. Прехранването е рисково, като моят апел към хората е да не се вярва на рекламите по телевизията за лекарства за храносмилането“. Това каза в подкаста на БНР „В центъра на системата“ доц. Стоян Сопотенски, началник на Втора клиника по хирургия в УМБАЛСМ „Н.И. Пирогов“.
„Не е истина, че ако преядеш и пиеш от тези лекарства, няма да имаш здравословни последици и храносмилането ти ще бъде перфектно“, категоричен бе той, като подчерта, че препоръката „Яжте и пийте колкото искате и пийте еди-кое си хапче, то ще пречисти черния ви дроб, вземайте ензимите, и всичко ще ви е наред“ крие много опасности.
„Тези хапчета, със или без рецепта, това са лекарства. Тези лекарства би трябвало да бъдат предписвани от лекар при съответните оплаквания. Това не са хранителни добавки, това са сериозни лекарства, те се дават само по предписание на гастроентеролог или хирург. Тази масова реклама на „хапчета като бонбони“ е опасна“, каза доц. Сопотенски.
Той направи сравнение с изписването на антибиотиците само с електронна рецепта и допълни, че подобна мярка би било много подходяща и в този случай.
„Пролетта е сезон, в който преминаваме от по-тежки и по-мазни храни, от по-трудно смилаемото месо към зелените салати и затова този преход трябва да бъде плавен, за да не се провокират някои хронични заболявания като калкулозен холецистит, които до този момент са били асимптомни“, каза още доц. Сопотенски.
По думите му, натоварването на организма с тези храни би могло да доведе до кризи, които да наложат и посещение на Спешното отделение на „Пирогов“.
„Алкохолът, който е сериозен фактор при увреждане на задстомашната жлеза и панкреаса, съчетан с тежка храна, също може да предизвика панкреатити“, допълни хирургът.
Той сподели впечатлението си, че с годините хората стават все по-запознати и не се наблюдава прекомерна употреба на алкохол, но има някои грешки, когато се допуска деца да посегнат към алкохол без близките да разберат, защото са ги изпуснали от поглед.
Доц. Сопотенски допълни, че по наблюденията му през годините намаляват и случаите на прием на фалшив алкохол, което е довело и да намаление на броя на приетите след алкохолна интоксикация.
„При преяждане хората ще изпитат на първо място тежест горе в корема, над пъпа, може да има повръщане. Следващ симптом е болка в дясното подребрие, като тогава се касае за жлъчна криза, ако тази болка се премества към дясната плешка, става дума за холецистите. При привикване към пролетната храна тези симптоми изчезват, макар че вече целогодишно имаме всякакви плодове и зеленчуци“, допълни хирургът.
Той препоръча още да не се прекалява с яйцата, защото свръхконсумацията им стимулира изключително много количеството на жлъчните сокове и ако пациентът има жлъчно-каменна болест, ще се предизвика жлъчна криза.
Той засегна и темата за чревния микробиом. „Чревният микробиом е много важен, затова подбирайте добре храната си, избягвайте прекомерният прием на антибиотици, защото те влошават чревната микрофлора, която пък е изключително важна за преработката на храната, за храносмилането“, препоръча доц. Сопотенски.
Той припомни, че в далечното минало хората са се хранели по-оскъдно, но по-природосъобразно, не са били обездвижени като днес, не са приемали толкова много сладки и енергийни храни и това е било по-добре за здравето им.
„Затова всичко с мярка и „с Бога в прилика“, заключи хирургът.
Целия подкаст чуйте тук
Али-Бали